Ghanský student Samuel Aboagye začínal ráno kávou, ale od příchodu do Číny si jako ranní osvěžení dává šálek dobrého čaje.
Aboagye se poprvé setkal s čínským čajem, když mu čínský přítel dal balíček jasmínového čaje. „Chuť a vůně mě přitahovaly a čínský čaj jsem si okamžitě zamiloval,“ řekl Aboagye, mezinárodní student Capital University of Economics and Business.
Byl jen jedním z mnoha afrických návštěvníků mezinárodní výměnné akce zaměřené na čajovou kulturu, která se konala v Pekingu 21. května a která se také slaví jako Mezinárodní den čaje.
Akci hostilo mezinárodní kulturní výměnné a výzkumné centrum China Institute for Innovation and Development Strategy (CIIDS), které přivítalo zástupce společenských organizací a podniků, jakož i diplomatické vyslance z afrických zemí a africké studenty studující v Číně.
Afrika je dnes důležitým trhem pro čínský čaj. Čínské celní údaje ukazují, že Čína v roce 2023 vyvezla asi 367 542 tun čaje s vývozní hodnotou téměř 1,74 milionu amerických dolarů.
Podle výboru pro čajový průmysl Čínské asociace pro podporu mezinárodní zemědělské spolupráce je z 10 zemí a regionů, které nejvíce dovážejí čaj z Číny, sedm z afrických zemí.
Aboagye řekl, že mu tato událost poskytla hluboké znalosti o kategoriích čínského čaje a metodách pití čaje, stejně jako o historii obchodu s čajem mezi Čínou a Afrikou. „Mám v plánu koupit čínský čaj a čajové soupravy pro své příbuzné a přátele, až se vrátím do Ghany,“ dodal.
„Nigerijci také rádi pijí čaj, ale čajová kultura v Nigérii se liší od kultury v Číně,“ řekla Uzodinma Chinenye Gerlof, 28, mezinárodní studentka z Nigérie. „Číňané si dopřávají přírodní čaj bez přidání cukru nebo mléka, zatímco u nás jsou lidé zvyklí přidávat do čaje mléko,“ vysvětlil.
Gerlof kombinuje čínskou kulturu pití čaje s kulturou svého rodného města přidáním medu do čínského černého čaje. „Vůně čaje mě uklidňuje a rád si ho vychutnávám ráno i večer,“ řekl.
„Čaj hrál důležitou roli v dědictví a inovaci čínské kultury,“ řekl Wang Xiaoming, viceprezident CIIDS.
Poznamenal, že čaj se svým jedinečným kouzlem překročil hranice jazyka a regionu, podporuje výměnu a porozumění mezi různými civilizacemi.
„Zjistili jsme, že mnoho čajových produktů obsahuje čínská elegantní balení a také byly vyvinuty malé čajové sáčky, aby vyhovovaly potřebám mladých lidí, což může také lépe stimulovat zájem africké mládeže o čínskou čajovou kulturu,“ řekl Zhou Yefan, zakladatel federace mládeže Číny Afriky.
„Společným pitím čaje se mohou mladí lidé z Číny a Afriky navzájem dozvědět o své kultuře, historii a hodnotách,“ řekl Zhou.