Výroční konference Zhongguancun Forum (ZGC Forum) v roce 2024, která skončila 29. dubna, byla svědkem pokroků Číny ve vědě a technice, což podtrhlo její pokračující závazek k otevřenosti a spolupráci.
Pětidenní fórum na téma „Inovace pro lepší svět“ přilákalo vědce, podnikatele a investory z více než 100 zemí a regionů a uspořádalo téměř 120 akcí, jako jsou konference, technologické transakce a soutěže.
Špičkové technologie
Na fóru ZGC v Pekingu debutoval Vidu, model velké umělé inteligence (AI) pro převod textu na video, schopný vytvořit 16sekundové video s vysokým rozlišením v rozlišení 1080p jediným kliknutím. Velký model umělé inteligence vyvinutý v Číně je schopen simulovat skutečný svět a také generovat obsah založený na představivosti, vyznačující se „prodlouženým trváním, výjimečnou konzistencí a dynamickými schopnostmi“.
Vzhledem k tomu, že AI je důležitým tématem této výroční konference, fórum speciálně stanovilo 27. duben jako den s tématem AI, přičemž všechny akce tohoto dne se zaměřují na špičková žhavá témata, jako jsou velké modely, ztělesněná inteligence a důvěryhodná AI.
Akademická a průmyslová sféra dosáhla konsenzu, že budoucí vývoj velkých modelů se bude týkat důvěryhodnosti, bezpečnosti, inteligence a hospodárnosti velkých modelů. Budoucí ekologie velkých modelů může zahrnovat školení modelů, databáze, znalostní báze a platformy agentů. Proto je způsob, jak vytvořit vysoce účinný a vysoce výkonný datový systém, velmi kritický, řekl E Weinan, akademik Čínské akademie věd (CAS) a profesor na Pekingské univerzitě.
Kromě toho akce zahrnovala také řadu relací pro „výměnu nápadů“ a „debuty“ pro špičkové technologie a produkty, týkající se špičkových čipů, metaverzu a humanoidních robotů.
Sci-tech komercializace
Komercializace vědeckých technologií je klíčovým článkem vědecké inovace. Podle Aarona Ciechanovera, izraelského biologa, který získal Nobelovu cenu za chemii, se přes 80 procent technologií vyrábí na univerzitách, zatímco komercializace sci-tech je celosvětovou výzvou. Je třeba překonat překážky, jako je duševní vlastnictví a přidělování výhod, aby byly technologie prospěšné pro společnost.
V tomto ohledu fórum poprvé zorganizovalo konferenci na univerzitě na téma komercializace, aby se shromáždili zástupci výzkumných ústavů a podniků, a posílil tak nový režim zahrnující různé zúčastněné strany, jako jsou univerzity, podniky a vlády.
Konference o komercializaci je pouze částí snah fóra upozornit na sdílení a komercializaci technologií. V letošním roce fórum také pořádalo tematické akce, jako je mezinárodní veletrh technologických transakcí a špičková technologická soutěž, poskytující platformy pro obchodování a sdílení pro více než 3000 různých technologií z přibližně 40 zemí.
V Zhongguancun v severozápadním Pekingu sídlí více než 17 000 národních high-tech podniků. Je to první čínská národní průmyslová rozvojová zóna high-tech a je známá jako „čínské Silicon Valley“.
Peking se spoléhá na Zhongguancun jako hlavní arénu a vynakládá velké úsilí na vybudování zdroje komercializace a obchodování s technologiemi zřízením komplexní platformy pro komunikaci a spolupráci a budováním ekologického okruhu obchodování s technologiemi.
V roce 2023 zaznamenal Peking průlom jak v počtu technologických smluv, tak v objemu transakcí. Město uznalo a zaregistrovalo 106 552 technologických smluv, což představuje nárůst o 12,1 procenta oproti předchozímu roku, přičemž objem transakcí dosáhl 853,69 miliardy jüanů (asi 2,73 bilionu Kč), což představuje meziroční nárůst o 7,4 procenta.
Technologie pro svět
S novým kolem vědeckotechnické revoluce a průmyslové transformace potřebuje svět mezinárodní spolupráci a otevřené sdílení více než kdy předtím, aby vyřešil společný problém rozvoje.
Otevřená spolupráce a sdílená budoucnost jsou klíčová slova letošního zasedání ZGC Forum, které přivedlo čínské a zahraniční hosty z více než 100 zemí a regionů k diskuzi o tématech včetně umělé inteligence, rozhraní mozek-počítač, blockchainu a ochrany osobních údajů, bezpečné správy a rozvoje dat, globálního zdraví, rozvoje a uhlíkové neutrality a globální ochrany duševního vlastnictví a inovací.
Letošního fóra se hojně účastnila mezinárodní komunita, různých relací se zúčastnilo více než 50 procent zahraničních řečníků a více než 40 procent mezinárodních projektů se utkalo v soutěži o špičkové technologie.
Piero Scaruffi, prezident Institutu umělé inteligence v Silicon Valley, uvedl, že výroční setkání fóra Zhongguancun demonstrovalo „mezinárodního ducha“ a vytvořilo mezioborový a meziprofesní komunikační kanál pro hosty z akademické sféry a politiky.
Letošní fórum také poprvé uspořádalo exkurze pro technologické diplomaty a uspořádalo konference klíčových zemí o obchodu s technologiemi, aby dále podpořily mezinárodní výměnu a spolupráci v oblasti vědy a techniky a transakce nadnárodních projektů.
„Mezinárodní spolupráce není možností, ale nutností,“ řekl Mustafa Shenhu, prezident Světové federace inženýrských organizací, a navrhl, že více kreativity a technologie by se mělo převést do praktických řešení, a to nejen pro současnost, ale i pro budoucnost.