RCEP a dohody o volném obchodu pomohou Kambodži přilákat více přímých zahraničních investic a zvýšit export

Očekává se, že dohoda o regionálním komplexním hospodářském partnerství (RCEP) a dvoustranné dohody o volném obchodu (FTA) pomohou Kambodži přilákat více přímých zahraničních investic (FDI) a zvýšit její vývoz, řekla v pondělí guvernérka Národní banky Kambodže Chea Serey.

Kambodža je členem dohody RCEP, která jednala s 15 asijsko-pacifickými zeměmi, a království má rovněž dvoustranné dohody o volném obchodu s Čínou, Jižní Koreou a Spojenými arabskými emiráty.

„Na základě implementace dohody RCEP a dalších bilaterálních dohod o volném obchodu se očekává, že Kambodža přiláká více přímých zahraničních investic a rozšíří svůj export do regionu,“ uvedla v projevu během slavnostního zahájení semináře o finanční stabilitě Kambodže.

Tyto obchodní pakty pomohou zvýšit produktivitu Kambodže a podpoří její ekonomickou diverzifikaci, řekla Serey a dodala, že se předpokládá, že ekonomika království poroste v roce 2024 o 6 procent, z 5 procent v roce 2023, a to díky nárůstu exportu, oživení cestovního ruchu, silnému růstu v dopravě a komunikacích a pomalému růstu v zemědělství.

Kambodža schválila v prvních čtyřech měsících roku 2024 investici do fixních aktiv ve výši 2,5 miliardy amerických dolarů, což vytvoří přibližně 130 000 pracovních míst, uvedla vládní zpráva.

Na straně obchodu vyvezla tato země jihovýchodní Asie během období leden–duben letošního roku produkty v hodnotě 8 miliard dolarů, což je o 15,2 procenta více než 6,94 miliardy dolarů ve stejném období loňského roku.

Ministr zahraničí a mluvčí kambodžského ministerstva obchodu Penn Sovicheat uvedl, že dohoda RCEP a bilaterální dohody o volném obchodu pomohou Kambodži realizovat její ambiciózní cíl stát se do roku 2030 zemí s vyššími středními příjmy a do roku 2050 zemí s vysokými příjmy.

„Tyto obchodní pakty nejenže podpořily udržitelný obchodní růst Kambodže v dlouhodobém horizontu, ale staly se také magnetem pro přilákání více přímých zahraničních investic do království,“ řekl agentuřw Xinhua.

RCEP zahrnuje 15 asijsko-pacifických zemí včetně 10 členských států ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie), Bruneje, Kambodže, Indonésie, Laosu, Malajsie, Myanmaru, Filipín, Singapuru, Thajska a Vietnamu, a jejich pět obchodních partnerů, jmenovitě Čínu, Japonsko, Jižní Koreu, Austrálii a Nový Zéland.

Kin Phea, generální ředitel International Relations Institute of Cambodia, think-tanku spadajícího pod Královskou akademii Kambodže, uvedl, že kromě těchto dohod o volném obchodu položila čínská Iniciativa Hedvábné stezky (BRI) pevný základ pro socioekonomický rozvoj Kambodže z dlouhodobého hlediska.

„V rámci BRI Čína hodně investovala do infrastrukturních projektů, jako jsou dálnice, mosty, rychlostní silnice, vodní elektrárny, speciální ekonomické zóny, námořní přístavy a letiště,“ řekl agentuře Xinhua. „Tyto stěžejní projekty BRI významně ovlivnily rozvojovou agendu Kambodže, přinesly Kambodži příležitosti zbavit se chudoby a podpořily vzájemný prospěch a oboustranně výhodné výsledky, které jsou hluboce zakořeněny v srdcích lidí.“

Phea uvedla, že tyto rozsáhlé projekty výrazně přispěly k podpoře konektivity, zajištění udržitelného zdroje dodávek elektřiny, zvýšení hospodářské konkurenceschopnosti, diverzifikaci zdrojů růstu a snížení logistických nákladů v Kambodži.

„Mezi vlajkovými projekty v Kambodži v rámci BRI na mě udělaly dojem speciální ekonomická zóna Sihanoukville, dálnice Phnom Penh-Sihanoukville a mezinárodní letiště Siem Reap Angkor,“ řekl.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *