AI urychluje posílení různých průmyslových odvětví

Čínský sektor umělé inteligence (AI) zaznamenává pokroky, přičemž počet podniků v oboru převyšuje 4500, podle údajů, které nedávno zveřejnilo ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT), uvedl Economic Daily.

Rychle se objevují inovativní objevy, jako jsou inteligentní čipy a obecně velké modely. Rozvoj inteligentní infrastruktury stále nabírá na síle, zrychluje se výstavba digitálních dílen a chytrých továren, což pokládá pevný základ pro integraci umělé inteligence do nového prostředí industrializace.

Podle Tao Qinga, vedoucího úřadu pro provoz, monitorování a koordinaci s MIIT, země plně využívá kompletní čínský průmyslový systém, rozsáhlé průmyslové měřítko a různé aplikační scénáře a podporuje hlubokou integraci AI s výrobou.

Upřednostněním inteligentní výroby a splnění požadavků na aplikaci scénářů je cílem podpořit inteligentní transformaci výrobního sektoru a poskytnout nový impulz pro vysoce kvalitní vývoj, řekl Tao.

Urychlení průlomů v klíčových technologiích

Umělá inteligence představuje strategickou technologii, která vede nové kolo technologické revoluce a průmyslové transformace, a také zásadní impulz pro novou industrializaci. Urychlení průlomů v klíčových základních technologiích umělé inteligence je zásadní pro posílení její aplikace.

Mělo by se vyvinout úsilí na podporu technologií a produktů, jako jsou inteligentní čipy, velké modely, které se spoléhají na základní technologie algoritmů a výpočetního výkonu, řekl Tao s tím, že je třeba urychlit zavádění inteligentních terminálů internetu věcí (IoT) a průmyslových cloudů a zlepšit možnosti napájení a provozního řízení výroby.

Je také důležité usměrňovat rychlý vývoj globálně konkurenčních velkých modelů, zejména průmyslově orientovaných modelů pro výrobní scénáře, a také zřídit průmyslovou databázi na vysoké úrovni, která odemkne hodnotu průmyslových datových prvků.

Pouze prostřednictvím integrace tří základních prvků výpočetního výkonu, algoritmů a dat můžeme přinést iniciativu AI Plus do průmyslových odvětví a skutečně dosáhnout posílení průmyslové inteligence, řekl Yin Ping, zástupce čínské IT firmy Inspur.

V posledních letech zaznamenala čínská výpočetní síla rychlý rozvoj. Do konce roku 2023 dosáhla celková velikost racků čínských datových center 8,1 milionu standardních racků a rozsah výpočetního výkonu přesáhl 230 EFLOPS, uvedl Shan Zhongde, náměstek ministra průmyslu a informačních technologií.

Výpočetní výkon byl klíčovým faktorem omezujícím vývoj AI, řekl Fu Changwen, generální ředitel CCID Consulting Co., Ltd., dceřiné společnosti China Center for Information Industry Development (CCID) pod MIIT. S rychlým rozvojem AI a pokračující digitalizací průmyslových odvětví a podniků roste podle Fu poptávka po inteligentních výpočetních centrech.

Digitální ekonomika poháněná digitálními technologiemi se rychle a všestranně rozvíjí. Inovace založené na digitálních technologiích se podle Su Bo, ředitele Národního výboru expertů na inteligentní výrobu, staly zásadním pilířem pro rozvoj nových kvalitních výrobních sil.

Rozšiřování různých aplikačních scénářů

V roce 2023 IT technologie reprezentované generativní AI spustily novou revoluci v inteligentní éře a staly se hnací silou inovací v různých odvětvích. Cílem iniciativy AI Plus je aktivně používat umělou inteligenci k posílení reálné ekonomiky zvýšením efektivity a podporou vysoce kvalitního rozvoje, aby se do různých sektorů vnesla nová odvětví, nové modely a nový impulz, řekl Zhang Li, prezident společnosti CCID.

Čína se může pochlubit širokou a rozmanitou škálou scénářů aplikací AI, které představují obrovské příležitosti pro iniciativu AI Plus. Umělá inteligence je široce používána v oblastech, jako je zobrazování, maloobchod, výroba, finance a zdravotnictví. Tyto aplikace přetvářejí výrobní režimy a ekonomické formy, zlepšují efektivitu výroby, snižují výrobní náklady a posilují průmyslovou konkurenceschopnost na globální scéně.

Například na nedávno skončeném 14. Mezinárodním filmovém festivalu v Pekingu byly znovu uvedeny dva klasické filmy vydané před více než 40 lety ve zcela nových verzích 4K s pomocí generativních vizuálních velkých modelů AI.

Ve Wej-chaj (Weihai), východočínské provincii Šan-tung (Shandong), by rybářské lodě vplouvající do přístavu okamžitě zahlédl systém kontroly rybolovu a záznamů na pobřeží. Špičkový „recepční“ nabitý technologií AI pomáhá rychle potvrdit identitu lodí, což výrazně zlepšuje efektivitu ověřování.

Technologie AI byla také použita ke zlepšení efektivity řízení kvality a poskytování pohodlných služeb pro spotřebitele při nákupu zboží. Například e-commerce platformě Dewu se podařilo zajistit kvalitu zboží zřízením výrobní linky pro kontrolu a identifikaci AI. Výpočetní engine AI, vyškolený na základě let výzkumu a rozsáhlých dat nashromážděných platformou, může pomoci zlepšit efektivitu inspekce a identifikace.

Podle Tao je nutné prohloubit integraci technologie AI do celého procesu výroby a výrazně zlepšit úroveň inteligence v různých fázích včetně výzkumu a vývoje, pilotního testování, výroby, služeb a řízení.

Zaměří se na klíčová odvětví s významným dopadem na národní hospodářství, silnou hybnou sílu a solidní digitální základy, budou podniknuty speciální akce s cílem posílit novou industrializaci s umělou inteligencí, urychlit inteligentní upgrade klíčových odvětví a zvýšit úroveň inteligence klíčových produktů a zařízení, řekl Tao.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *