Nákladní vlaky mezi Čínou a Evropou posilují globální dodavatelské řetězce

Trvalo asi 12 dní, než dávka televizních modulů vyrobených v Číně na palubě nákladního vlaku Čína-Evropa dorazila do Polska, kde z nich byly sestaveny kompletní televizory.

Společnost TCL Photoelectric Technology (Chengdu) Co., Ltd., výrobce televizních modulů se sídlem v provincii S‘-čchuan (Sichuan) na jihozápadě Číny, je spokojena s rychlostí dodávek po železnici, která umožnila koordinovat výrobu dvěma továrnám vzdáleným téměř 10 000 kilometrů.

„Doba přepravy nákladních vlaků Čína-Evropa je zhruba poloviční než u námořní dopravy, což dává továrně dostatek času na dokončení objednávek zadaných našimi evropskými klienty,“ řekl manažer logistiky společnosti Shu Yongjun a dodal, že společnost zvýšila od začátku letošního roku dodávky po železniční trase.

Společnost patří mezi rostoucí počet výrobců a obchodníků, kteří se rozhodli pro pozemní železniční trasu, která spojuje Čínu a více než 200 evropských měst, poté, co regionální nepokoje narušily životně důležitou lodní cestu na Rudém moři.

Koncem ledna společnost Sinoboom, výrobce mobilních zvedacích pracovních plošin (MEWP) se sídlem v Čchang-ša (Changsha), vyslala do Nizozemska dva nákladní vlaky Čína-Evropa přepravující více než 500 MEWP. Zařízení bude použito při výstavbě a údržbě stadionů, továren a obchodních komplexů.

„Dříve jsme spoléhali na námořní dopravu při doručování našich produktů (do Evropy). Po krizi v Rudém moři jsme přešli na nákladní vlaky Čína-Evropa,“ řekl Zhang Liyong, vedoucí oddělení logistiky společnosti Sinoboom.

Údaje od čínského železničního operátora ukázaly, že počet jízd nákladních vlaků mezi Čínou a Evropou dosáhl v prvních dvou měsících roku 2024 počtu 2928, meziročně o 9 procent více. Objem zboží přepraveného po trase v tomto období vzrostl o 10 procent oproti předchozímu roku.

Několik místních operátorů hlásilo prudký nárůst služeb. Objem zboží přepravovaného čínsko-evropskými nákladními vlaky odjíždějícími z Čchung-čchingu (Chongqing), dopravního uzlu v jihozápadní Číně, v lednu meziměsíčně dvakrát vzrostl a na této vysoké úrovni zůstal i v únoru, uvádí společnost Yuxinou (Chongqing) Logistics Co., Ltd.

Navzdory delší cestě stojí asijsko-evropská námořní přeprava tradičně méně než železniční přeprava. Tato výhoda však byla minimalizována krizí v Rudém moři, která přiměla mnoho lodních společností k přesměrování na delší a dražší trasy přes jihoafrický Mys Dobré naděje.

„Náklad z Čchung-čching do Evropy může nyní dorazit vlakem o 7–10 dní dříve než prostřednictvím lodní dopravy v Rudém moři a stojí o 30 procent méně,“ řekl Zhou Shulin, hlavní vedoucí Yuxinou (Chongqing) Logistics.

Není to poprvé, co čínsko-evropské nákladní vlaky sehrály roli stabilizátoru pro globální dodavatelské řetězce. Během pandemie covid-19 tato trasa pomohla stabilizovat mezikontinentální tok zboží proti neustálým narušením námořní a letecké dopravy.

Ekonom Pan Helin uvedl, že čínsko-evropské nákladní vlaky nabízejí nejen efektivní logistickou možnost, ale také řídí výstavbu infrastruktury a modernizaci průmyslu v zemích podél trasy.

„Mnoho zemí ve střední Evropě a střední Asii je odříznuto od moře, takže železniční trasa hraje důležitou roli v jejich ekonomickém rozvoji a zahraničním obchodu,“ řekl Pan. „Usnadní vznik obchodního pásu a podpoří průmyslovou integraci podél trasy.“


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *