Australské víno se vrací do Číny

Čínské ministerstvo obchodu oznámilo, že ruší cla na australská vína z roku 2020. Cla se tehdy zvýšila o více než 200 %.

Kym Teusner, majitel australské vinice, je ohledně čínského trhu optimistický s odkazem na příchozí čínské objednávky a popularitu vín z údolí Barossa.

Když Kym Teusner dodal v roce 2006 do Pekingu první várku vín Teusner, netušil, že se jeho značky stanou mezi vinařskými kritiky tak vyhledávané.

Výroba vína pod značkou Teusner probíhá již 20 let v údolí Barossa, jedné z největších světových vinařských oblastí v jižní Austrálii.

Vína Teusner Wines, která vyrostla z malinké vinice a zaměřila se především na staré plody z vinic starých až 130 let, se v posledním desetiletí rychle rozrostla a dosáhla roční výrobní kapacity kolem 3000 tun a velmi silného celosvětového postavení.

Hodnota vývozu australského vína do Číny v roce 2019 byla 1,1 miliardy australských dolarů (přibližně 713 milionů USD). Premiér Anthony Albanese řekl, že obnovení obchodu bude znamenat zvýšení tohoto množství.

Když se vezme v úvahu cestovní ruch a další odvětví, vinařský průmysl zaměstnává statisíce lidí, řekl Albanese a dodal: „Obchod je o pracovních místech v Austrálii.“

„V systému již máme objednávky od našich bývalých zákazníků, takže jsme si jisti, že lidé budou chtít rychle přivézt naše víno zpět do Číny,“ řekl Teusner, který má nyní asi 200 hektarů vinic.

„Jsem velmi nadšený z příštích několika let,“ řekl a dodal, že údolí Barossa je velmi rozmanité místo, které umožňuje výrobu vína na míru pro různé části Číny, protože čínský trh je také rozmanitý.

Teusner řekl, že údolí Barossa je mnohem teplejší a má mnohem stabilnější klima, takže hrozny jsou mnohem zralejší, což znamená, že vína jsou mnohem bohatší, mnohem koncentrovanější a mnohem chutnější.

Exportní manažerka společnosti Teusner Wines Fiona Yao byla jedním z prvních Číňanů, kteří před 15 lety vstoupili do australského vinařského průmyslu v údolí Barossa.

Yao řekla, že vůně, chuť a charakter australských červených vín se v posledních letech stávají na čínském trhu stále populárnějšími.

Čína, hlavní odběratel australského vína, se uchýlila k odvetným clům, protože Austrálie podporuje globální vyšetřování původu covid-19. Dalšími důvody byly australské předpisy bojující proti zahraničnímu vměšování do vnitřní politiky a odmítnutí – z bezpečnostních důvodů – čínské telekomunikační společnosti Huawei jako korporace budující australskou síť 5G.

Rozhodnutí „prospěje jak australským výrobcům, tak čínským spotřebitelům“, uvedli ve společném prohlášení australský premiér Anthony Albanese, ministryně zahraničí Penny Wong a ministr obchodu Don Farrell.

Australské úřady také oznámily, že odstupují od řízení zahájeného proti Číně ve Světové obchodní organizaci ohledně cel na víno.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *