Vietnamští farmáři sledují mnohamiliardový čínský trh

Když vietnamští zemědělští exportéři revidovali čísla za rok 2023, upoutal jejich pozornost nový trend – skutečná poptávka čínských spotřebitelů přesáhla jejich původní projekci.

Když byl vývoz durianu oficiálními kanály do Číny v polovině roku 2022 schválen, vietnamští farmáři očekávali, že obsadí zhruba čtvrtinu trhu v hodnotě 4,2 miliardy amerických dolarů s předpokládanou hodnotou vývozu 1 miliardy dolarů.

Údaje z konce roku 2023 však byly ohromující – vietnamský export durianu do Číny dosáhl 2,1 miliardy dolarů, což představuje 31 procent rostoucího trhu s duriany u svého severního souseda, podle údajů zveřejněných čínskou Hlavní celní správou.

„Čína je předním trhem z hlediska tržeb,“ řekl Nguyen Khac Huy, generální ředitel jednoho z největších vietnamských exportérů čerstvého dračího ovoce Hoang Phat Fruit místním novinám VnExpress, a poznamenal, že Japonsko a Jižní Korea byly v minulosti hlavními trhy společnosti, ale v roce 2023 vyskočila na vrchol Čína.

Vina T&T, významný exportér vietnamského ovoce, považuje Čínu za klíčový trh také díky 1,4miliardové populaci.

„Žádný jiný trh nespotřebovává vietnamskou produkci tolik jako Čína,“ řekl generální ředitel společnosti Nguyen Dinh Tung.

Export společnosti do Číny vzrostl v roce 2023 meziročně o 70 procent a Čína je nyní jejím největším trhem, který tvoří 35 procent jejích tržeb.

Od čínských kupců obdržela objednávku na 1500 kontejnerů, ale podle zpráv místních médií mohla odeslat pouze 30 procent z tohoto počtu kvůli nedostatku dodávek.

OVOCE A DALŠÍ

Čína dovezla za 11 měsíců roku 2023 vietnamské zemědělské produkty za 44,62 miliardy jüanů (asi 144 miliardy Kč), což představuje meziroční nárůst o 20,3 procenta, uvádí zpráva čínské Hlavní celní správy.

Podle zprávy vietnamského ministerstva zemědělství a rozvoje venkova Čína v roce 2023 předstihla Spojené státy a stala se největším odběratelem vietnamských zemědělských, lesnických a rybářských produktů s podílem 23 procent na celkové hodnotě vývozu zemědělských produktů Vietnamu.

Čína dosud schválila 14 druhů čerstvých produktů včetně devíti druhů ovoce, jako oficiální dovoz z Vietnamu. Zelenou dostalo také přes 2900 zpracovaných položek.

Vietnamský oficiální údaj ukázal, že vývoz ovoce z Vietnamu do Číny se ve srovnání s rokem 2022 zvýšil o 65 procent.

Předpokládá se, že čínský trh bude letos představovat přibližně 80 procent podílu na vývozním trhu vietnamského ovoce a zeleniny.

Očekává se, že hodnota vývozu vietnamských zemědělských produktů do Číny prudce vzroste v roce 2024, protože Čína souhlasila s revizí předpisů povolujících vývoz drůbežího masa z Vietnamu na čínský trh, uvedl Vietnam News s odkazem na ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova.

Náměstek ministra zemědělství a rozvoje venkova Tran Thanh Nam uvedl, že čínská spotřebitelská poptávka po masných výrobcích dosahuje až 400 miliard dolarů ročně, což znamená, že vývoz vietnamského masa do Číny má mnohonásobně vyšší potenciál než u zeleniny a ovoce.

V roce 2023 tvořily vietnamské živočišné produkty podle údajů Vietnamu pouze malou část celkové hodnoty vývozu zemědělství, lesnictví a rybolovu do Číny.

PŘIROZENÉ VÝHODY

Společná hranice o délce asi 1300 km, která překračuje sedm severních lokalit Vietnamu, má jedinečné výhody na podporu vzájemného obchodního a ekonomického partnerství.

Mnoho vietnamských farmářů, kteří sdílejí preference pro zemědělské produkty s Číňany, získalo větší podíl na čínském trhu než jejich konkurenti, a to díky nižším nákladům na dopravu, které umožnila geografická blízkost.

Nguyen řekl, že čínští kupci zřídili mnoho velkoobchodních trhů poblíž vietnamsko-čínské hranice, aby pomohli zachovat kvalitu produkce.

Větší obrázek bilaterálního obchodu ukazuje obrovský potenciál spolupráce mezi oběma zeměmi. Čína je již mnoho let největším obchodním partnerem Vietnamu, přičemž jejich dovozní a vývozní obrat tvoří 25 procent celkové hodnoty dovozu a vývozu Vietnamu.

Odolnost bilaterálních obchodních vazeb vůči globálním ekonomickým obtížím je inspirativní. Zejména Čína byla jediným trhem z hlavních vietnamských exportních trhů, který v roce 2023 dosáhl pozitivního růstu, uvedlo vietnamské ministerstvo průmyslu a obchodu.

Naopak vietnamský zemědělský export na další klíčové trhy, jako jsou Spojené státy, zaznamenal v roce 2023 negativní trendy.

„Vietnamský vývoz zemědělských produktů do Číny v současnosti představuje méně než 5 procent čínského dovozu, což znamená, že prostor pro zvýšení exportu zůstává obrovský,“ řekl náměstek ministra zemědělství a rozvoje venkova Phung Duc Tien.

Aby Vietnam využil potenciál, musí se zaměřit na zlepšení kvality zemědělské produkce, splnění požadavků a vytvoření důvěry, vyzval.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *