Společná vědecká expedice Číny a Indonésie vytvořila indonéský potápěčský rekord

Společná vědecká expedice vedená Čínskou akademií věd (CAS) a Indonéskou národní výzkumnou a inovační agenturou se úspěšně ponořila 7178 metrů hluboko do Jávského příkopu v Indickém oceánu, čímž vytvořila rekord nejhlubšího ponoru pro Indonésii, uvedl v sobotu expediční tým.

Podle týmu tato společná expedice probíhala od 23. února do 23. března s využitím hlubinné ponorné lodi „Fendouzhe“ s lidskou posádkou, která patří Institutu hlubinných věd a inženýrství CAS.

Tým poznamenal, že „Fendouzhe“ je ponorka s lidskou posádkou s nejhlubším dosahem na světě a první schopná dostat lidi 10 000 metrů pod hladinu.

Na uvítacím ceremoniálu společné expedice konaném v pátek čínský velvyslanec v Indonésii Lu Kang řekl: „Čína a Indonésie v posledních letech prohlubují výzkumnou spolupráci v námořních vědách. Doufám, že vědci z našich dvou zemí mohou dosáhnout v budoucnu kvalitnějších výsledků výzkumu a přispět k modré ekonomice a udržitelnému rozvoji.“

Luhut Binsar Pandjaitan, indonéský koordinující ministr pro námořní záležitosti a investice, uvedl, že společná expedice otevřela pro obě země novou kapitolu k posílení námořní spolupráce. Doufá, že obě země budou dále rozšiřovat vědeckou spolupráci a vychovávat pro Indonésii více vědců a inženýrů.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *