Pohled na super velký čínský trh

V čem spočívá kouzlo supervelkého čínského trhu?

Každých 24 hodin se zaregistruje v průměru více než 27 000 nových podniků, z montážní linky sjede přes 80 000 vozidel, online se prodají produkty v hodnotě 35 miliard jüanů (téměř 113 miliard Kč) a po celé zemi je doručeno přibližně 300 milionů balíků.

Během posledního desetiletí Čína jako druhá největší ekonomika světa podpořila odolný domácí trh, který má velký potenciál a přináší výhody celému světu.

OBROVSKÁ VÝHODA

Analytici se domnívají, že čínský trh má dnes větší rozsah, lepší strukturu, úplnější pravidla a instituce a silnější mezinárodní vliv a přitažlivost.

Čína má největší skupinu se středními příjmy na světě a druhý největší spotřebitelský trh, což poskytuje obrovské příležitosti podnikům v různých odvětvích od výroby automobilů po potraviny a kosmetiku po celém světě.

Díky silnému domácímu trhu se Čína podílí více než 30 procenty na celosvětovém hospodářském růstu. Vzhledem k tomu, že Čína je hlavním obchodním partnerem více než 140 zemí a regionů, každý 1 procentní bod jejího hospodářského růstu se promítne do zvýšení produkce ostatních ekonomik o 0,3 procentního bodu.

Jakožto největší světový výrobce vlastní země všechny průmyslové kategorie a její výrobní přidaná hodnota tvoří 30 procent světového celku. Čína zůstala po léta zemí s největším obchodem se zbožím a její železniční a rychlostní sítě také nemají obdoby.

Trh se stále vyvíjí a postupuje, elán a dynamiku nabízí 180 milionů podnikatelských subjektů a 170 milionů lidí, kteří získali vyšší vzdělání nebo mají odborné dovednosti.

Globální podniky, lákané příležitostmi na trhu, zde v posledních desetiletích zvyšovaly svou přítomnost, přičemž počet podniků financovaných ze zahraničí v Číně narostl na více než 1,18 milionu. Produkty od iPhonu od Applu po elektromobily Tesly prokázaly nezcizitelnou roli čínského trhu v globálním dodavatelském řetězci.

Zahraniční investoři, kteří hledají růstový potenciál, nemusejí hledat „příští Čínu“ příliš daleko, protože „příští Čínou je Čína,“ řekl Joe Ngai z McKinsey & Company.

PĚSTOVÁNÍ INOVACÍ

Číně trvalo 27 let od roku 1995 do roku 2022, než se její produkce nových energetických vozidel (NEV) zvýšila z žádné na 10 milionů, zatímco dosažení druhého cíle 10 milionů trvalo pouhých 17 měsíců od února 2022 do července 2023.

Wang Yiming, místopředseda China Center for International Economic Exchanges, uvedl, že supervelký čínský trh výrazně zlepšuje mezinárodní konkurenceschopnost jejího výrobního sektoru a mimo jiné důrazně podporuje rozvoj nových průmyslových odvětví, nových obchodních formátů a nových obchodních modelů.

Supervelký čínský trh v průběhu let urychlil rozvoj nové infrastruktury a nově vznikajících průmyslových odvětví.

V současné době více než polovina světových NEV jezdí po čínských silnicích a digitální platby v zemi z hlediska hodnoty představují téměř polovinu celosvětového součtu.

Celkový rozsah výpočetní síly Číny je na druhém místě na světě a počet podniků s umělou inteligencí (AI) v Číně překračuje 4400, podle údajů ministerstva průmyslu a informačních technologií.

Ve snaze zmapovat vývoj nových strategických průmyslových odvětví a budoucích průmyslových odvětví Čína nedávno učinila z vývoje nových výrobních sil heslo své politiky.

Podtržením tohoto konceptu se Čína snaží podporovat pokročilou produktivitu prostřednictvím revolučních technologických průlomů, inovativní alokace výrobních faktorů a prohloubené průmyslové modernizace.

„Tváří v tvář bezprecedentním změnám ve světě se vědecké a technologické inovace staly centrem čínského hospodářského a sociálního rozvoje,“ řekl Xue Lan, děkan Schwarzman College na Tsinghua University.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *