Peking přebírá iniciativu v rozvoji průmyslových odvětví budoucnosti

V mnoha čínských provinciích je dnes prioritou rozvoj průmyslu budoucnosti a Peking se mezi nimi ujímá vedení. Hlavní město Číny navrhlo do roku 2035 spojit větší počet inovativních subjektů s vysokým mezinárodním vlivem.

18. února, první den po letošních Svátcích jara, zahájila činnost chytrá továrna Xiaomi v pekingské čtvrti Čchang-pching (Changping). Jedná se o hlavní výrobní centrum, které nabízí autonomní provoz 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, přičemž většinu úkolů vykonávají inteligentní roboti. Nová továrna patří mezi nejpokročilejší mobilní továrny v Číně, pokud jde o chytrou výrobu a digitalizaci, a má kapacitu na výrobu 30 000 smartphonů denně, říká společnost.

Oblast delty řeky Jang-c‘-ťiang zrychluje rozvoj

Yu Maojun, výzkumník z makroekonomického výzkumného centra Institutu ekonomického výzkumu v An-chuej (Anhui), uvedl, že od začátku roku region delty řeky zesílil úsilí o vývoj inovativních a špičkových technologií, což urychluje rozvoj budoucnosti mnoha odvětví včetně kvantových věd a věd o živé přírodě.

Od počátku roku 2024 mnoho čínských měst včetně Šanghaje, Chang-čou (Hangzhou), Nan-ťingu (Nanjing) a Che-feje (Hefei) ve východní Číně, urychlilo zřizování budoucích průmyslových pilotních zón.

2. ledna, prvního pracovního dne roku 2024, byla v provincii An-chuej zahájena výstavba řady velkých projektů, z nichž 253 bylo v top 10 rozvíjejících se odvětvích, jako je umělá inteligence a biomedicína. 253 budoucích průmyslových projektů by vyžadovalo celkovou investici 247,7 miliardy jüanů (asi 804 miliardy Kč).

Sousední provincie Če-ťiang (Zhejiang) zahájila 18. února 333 velkých projektů s celkovou investicí 977 miliard jüanů (asi 3,2 bilionu Kč), jejichž cílem je zřízení budoucích pilotních zón v oborech, jako je blockchain, polovodiče třetí generace, integrace letectví a kosmonautiky a nové materiály.

„Věřím, že v budoucnu, po dokončení těchto rozsáhlých projektů, se dynamika nových výrobních sil uvolní zrychleným tempem a síla technologických inovací nesmírně změní výrobní metody, životní styl a myšlení lidí a přinese hluboké a trvalé změny v ekonomice a společnosti,“ řekl. Yu.

Nové kolo vědeckotechnické revoluce

Budoucí průmyslová odvětví jsou zásadní pro to, aby země využily příležitostí, které nabízí nové kolo vědeckotechnické revoluce a průmyslové transformace, a vytvořily nové pole konkurence mezi zeměmi. Spojené státy, Evropská unie a Japonsko oznámily iniciativu související s rozvojem budoucích průmyslových odvětví, jako jsou vysoce výkonné počítače, kvantové technologie a umělá inteligence.

Mnoho analytiků uvedlo, že proaktivní plánování a investice do budoucích čínských průmyslových odvětví zajistí, že Čína bude držet krok se světem a bude dokonce lídrem v oblasti inovací a bude podporovat vysoce kvalitní ekonomický rozvoj a průmyslovou transformaci.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *