Nehmotné kulturní dědictví obohacuje subnárodní výměnu mezi Čínou a USA

Díky pozoruhodnému příkladu kulturní diplomacie zaujala publikum v New Yorku a Filadelfii řada akcí předvádějících bohaté dědictví provincie Che-nan (Henan), centrální oblasti Číny oslavované pro svůj hluboký historický a kulturní význam.

Minulý čtvrtek se čínský generální konzulát v New Yorku proměnil v pulzující epicentrum umění a tradic, které ukazuje starodávná řemesla vyřezávání z papíru a sochařství z těsta, ukázněnou eleganci bojových umění a emotivní kouzlo opery Henan. Tyto výstavy vyvolaly nadšený ohlas u různorodého publika.

Jedním z vrcholů akce bylo, když Yuan Shengke, mistr čínského vyřezávání z papíru, vytvořil siluety hostujících řečníků Davida Adelmana, člena správní rady U.S.-China Green Institute, a Jessicy Bissett, vrchní ředitelky Národního výboru pro vztahy USA s Čínou. Yuan zachytil jejich podoby s úžasnou rychlostí a přesností.

„Jeho schopnosti jsou úžasné. Nemůžu uvěřit, že to dokázal za pouhé dvě minuty, když jsem mluvil. Vypadá to hodně jako já,“ řekla Bissettová a vyjádřila svůj úžas nad Yuanovou dovedností.

New York Shaolin Temple Kung Fu Center, vedené mistrem Lan Chaohai, podívanou ještě umocnilo umnou ukázkou Shaolinu, symbolu válečného odkazu provincie Che-nan.

Chen Daoyong, mistr sochařství z těsta, předvedl 2000 let staré lidové umění tím, že proměnil jednoduché těsto ve složité, barevné postavy Che-nan (Henan), vyprávějící příběhy o hrdinech, božstvech a každodenním životě ve staré Číně.

Ke kulturnímu svátku se přidalo zajímavé provedení úryvku z proslulé opery Hua Mulan, proslulé svým výrazným vyprávěním, propracovanými kostýmy a jedinečnými hudebními styly. Toto představení ohromilo návštěvníky a dále představilo různorodou kulturu provincie Che-nan a její příspěvky k divadelnímu umění.

Adelman, který Čínu od roku 1987 mnohokrát navštívil, upozornil na důležitost této subnárodní výměny a vyzval k posílení partnerství na státní a provinční úrovni, zejména prostřednictvím mezilidských vztahů.

„Státy v USA hledají podnikání (v Číně) a čínské podniky stále častěji hledají příležitosti na Západě. Je to dobré partnerství, vzájemně výhodné,“ řekl agentuře Xinhua.

„Čína má zájem na americkém úspěchu a Amerika má zájem na úspěchu Číny. Mělo by to být dokonalé,“ řekl a poukázal na širokou touhu Spojených států spolupracovat s Čínou, od Hollywoodu po Silicon Valley, zemědělská centra v srdci Ameriky a Wall Street.

Jessica Bissett přidala výhled na roli mládeže a iniciativ na nižší úrovni při posilování kulturní a mezilidské výměny mezi USA a Čínou.

„Během několika příštích měsíců přijede do Spojených států mnoho čínských delegací z různých měst,“ řekla Jessica Bissett. „Doufám, že tyto delegace mohou pomoci dále podpořit nárůst mezilidské výměny a pomoci Američanům lépe porozumět různým regionům Číny.“

Zdůraznila, že je třeba, aby mladší generace obou zemí zintenzivnila a převzala aktivní roli v tomto úsilí. „A proto jsme dnes tady. Těšíme se, že v budoucnu budeme hrát angažovanější roli.“

Probíhající výstava květin ve Filadelfii, která potrvá do 10. března, byla také svědkem subnárodních výměn mezi Čínou a Spojenými státy.

Čeng-čou (Zhengzhou), hlavní město čínské provincie Che-nan, debutovalo představením květinové výstavy, která předvádí kouzlo její kultury.

Výstava čerpala inspiraci ze slavné hory Sung-šan (Songshan) v Čeng-čou, známé pro své ohromující přírodní a kulturní dědictví. Návštěvníci se mohou kochat krásou hory a čínskými růžemi, které jsou květinou města Sung-šan.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *