Ekonomická zóna v Kambodži podporovaná BRI hlásí v období leden až únor růst obchodu o 38,3 procenta

Hodnota dovozu a vývozu procházejícího speciální ekonomickou zónou Sihanoukville (SSEZ) v Kambodži dosáhla v prvních dvou měsících roku 2024 628 milionů amerických dolarů, což je o 38,3 procenta více ve srovnání se stejným obdobím roku 2023, uvedl provozovatel zóny v tiskové zprávě.

SSEZ, kterou společně založili čínští a kambodžští investoři, je vlajkovým projektem v rámci čínské Iniciativy Hedvábné stezky (BRI).

„Růst naznačuje, že SSEZ je jedním z klíčových katalyzátorů rozvoje Kambodže,“ uvádí se v tiskové zprávě.

Od začátku roku 2024 přilákala SSEZ o rozloze 11 km čtverečních osm nových podniků, čímž se celkový počet podniků v zóně zvýšil na 188 s více než 30 000 vytvořenými pracovními místy, dodává zpráva.

Neak Chandarith, ředitel Kambodžského výzkumného střediska Námořní Hedvábné stezky ve 21. století, ve středu řekl, že SSEZ se nachází v blízkosti autonomního přístavu Sihanoukville, který je velmi vhodný pro obchodní výměnu mezi Kambodžou a zbytkem světa.

„Tato ekonomická zóna přispěla ke zvýšení ekonomického růstu Kambodže a vytvořila spoustu pracovních míst pro místní lidi,“ řekl agentuře Xinhua.

„SSEZ spolu s dalšími vlajkovými projekty BRI hraje klíčovou roli v pomoci Kambodži dosáhnout jejích ambiciózních cílů stát se do roku 2030 zemí s vyššími středními příjmy a do roku 2050 zemí s vysokými příjmy.“

SSEZ byla založena v roce 2008 a očekává se, že v příštích letech pojme až 300 podniků, které mohou vytvořit až 100 000 pracovních míst pro místní obyvatele.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *