Digitální spolupráce podporuje ekonomický rozvoj v partnerských zemích BRI

Účastníci výroční konference Boao Forum for Asia (BFA) v roce 2024 zdůraznili pozoruhodné úspěchy, které přinesla Iniciativa Hedvábné stezky (BRI), a zároveň vyzvali zúčastněné země, aby posílily spolupráci v oblasti technologických inovací a digitální ekonomiky.

Od svého založení v roce 2013 Čínou navržená BRI sklidila značné výhody od prohloubení „tvrdé konektivity“ infrastruktury a „měkké konektivity“ technologií až po koordinaci standardů a pravidel v zúčastněných zemích, uvedli účastníci páteční panelové diskuse o kvalitní spolupráci na Hedvábné stezce.

BRI v posledních letech zahájila tisíce projektů ve zhruba 150 zemích a regionech, které poskytují finanční a technologickou pomoc a zároveň přinášejí lidem hmatatelné výhody, řekl Zafar Uddin Mahmood, politický poradce generálního tajemníka BFA.

Pokud jde o Pákistán, jednoho z největších příjemců BRI, řekl bývalý premiér Pákistánu Shahid Khaqan Abbasi, že Iniciativa a čínsko-pákistánský hospodářský koridor podpořily vzájemně výhodnou spolupráci v energetice, dopravě a dalších oblastech v obou zemích.

Účelem Iniciativy je podporovat sdílený rozvoj a prosperitu zúčastněných zemí, řekl Renat Bekturov, guvernér Astana International Financial Centre, a dodal, že Čína nyní vede technologické inovace v mnoha sektorech a sdílení těchto technologií bude výhodné pro všechny země účastnící se BRI.

Údaje ukázaly, že od roku 2013 do roku 2022 dosáhla kumulativní hodnota obchodu mezi Čínou a partnerskými zeměmi BRI 19,1 bilionu amerických dolarů s průměrným ročním tempem růstu 6,4 procenta. Kumulativní obousměrné investice mezi Čínou a partnerskými zeměmi dosáhly 380 miliard dolarů včetně 240 miliard dolarů z Číny.

Účastníci panelové diskuse chválili dosavadní plodné výsledky Iniciativy a zároveň zdůraznili roli „Digitální Hedvábné stezky“, technologického rozměru Iniciativy, při podpoře ekonomické transformace a průmyslové restrukturalizace v partnerských zemích BRI.

Projekt „Digitální Hedvábná stezka“ je důležitý pro celkový rozvoj zemí účastnících se BRI i pro samotnou Iniciativu, řekl Suma Chakrabarit, bývalý prezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, s tím, že projekt by měl posílit spolupráci a sdílení digitální technologie, pomoci místním lidem v přístupu k digitálním technologiím a zvýšit jejich inovační schopnosti.

Jeho názory potvrdil Jin Liqun, prezident a předseda představenstva Asijské banky pro investice do infrastruktury s tím, že budování digitální infrastruktury je kritické a sponzoři projektu musejí vzít v úvahu digitální faktor budoucí investice.

Existuje digitální propast, protože země s nízkými příjmy jsou slabé v digitální infrastruktuře a je třeba vyvinout úsilí ke zlepšení jejich schopnosti digitálního propojení, dodal.

Svět čelí různým výzvám při propagaci digitálních technologií, jako je umělá inteligence, s ohledem na její právní a etické nejistoty, které vyžadují společné úsilí partnerských zemí BRI, řekl Abbasi.

Výroční konference BFA 2024 založená v roce 2001, která se konala od 26. do 29. března v Boao, letovisku v provincii Chaj-nan (Hainan) v jižní Číně, přilákala přibližně 2000 účastníků. BFA je nevládní a nezisková mezinárodní organizace, která se zavázala podporovat regionální ekonomickou integraci a přibližovat asijské země jejich rozvojovým cílům.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *