CPEC posiluje pákistánské ženy prostřednictvím socioekonomického pokroku a profesního růstu

Adeela Rehman pracuje jako manažerka lidských zdrojů v projektu Thar Coal Block-II Coal Electricity Integration se svými pákistánskými a čínskými kolegy, aby se podílela na rozvoji své země.

V rozhovorech s agenturou Xinhua Rehman řekla, že dostala stejnou příležitost jako muži předvést své profesionální dovednosti a prosadit se, a dodala, že projekt nejen zlepšuje její manažerské dovednosti, ale také ji staví jako maják posílení postavení žen v její komunitě.

Součástí projekt, který se nachází ve vzdáleném okrese Thar v jižní provincii Pákistánu Sindh a postavila jej společnost China Machinery Engineering Corporation, je velká elektrárna v rámci Čínsko-pákistánského ekonomického koridoru (CPEC), která zemi pomáhá uspokojit její poptávku po elektřině pomocí lokálně dostupného uhlí.

„Během své pracovní zkušenosti v projektu jsem zjistila, že posilování postavení žen hluboce rezonuje s CPEC, protože poskytuje dobré příležitosti pro šikovné ženy, aby si splnily své sny a prolomily společenské bariéry,“ dodala Rehman.

CPEC, stěžejní projekt Iniciativy Hedvábné stezky (BRI), který byl zahájen v roce 2013, je koridor spojující pákistánský jihozápadní přístav Gwadar s Kašgarem v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang (Xinjiang) na severozápadě Číny a zdůrazňuje energetiku, dopravu a průmyslovou spolupráci.

Na Mezinárodní den žen Rehman spolu se stovkami žen přímo či nepřímo napojených na CPEC v Pákistánu oslavovala své posílení postavení, socioekonomický pokrok a profesní růst vyplývající z ekonomické spolupráce mezi oběma zeměmi.

Zaitoon Abdullah, prominentní sociální aktivistka z Gwadaru, je velmi ohromena příležitostmi, které místním ženám nabízí centrum odborného vzdělávání CPEC.

Ženy v Gwadaru jsou zručné v základním šití, ale neměly mnoho příležitostí je využít kvůli omezeným příležitostem v oblasti, řekla agentuře Xinhua vedoucí školicího střediska Zaitoon Abdullah.

„Cílem školicího centra zřízeného v rámci CPEC je posílit postavení těchto talentovaných, ale znevýhodněných žen tím, že jim nabídne platformu pro zlepšení jejich dovedností a jejich využití pro finanční výhody,“ řekla.

V počáteční fázi se centrum zaměřilo na výrobu uniforem pro zaměstnance čínských firem. Středisko, vybavené moderními stroji, je připraveno vyvinout se v oděvní továrnu, ve které budou lokálně vyrobené šaty distribuovány a prodávány po celé provincii Balúčistán.

Abdullah řekla, že ženy, které měly dříve mizerné příjmy za práci z domova, si nyní mohou zajistit značné výdělky a významně přispívají k finančnímu blahobytu svých rodin.

Projekt CPEC Thar Coal Block-II Coal Electricity Integration také poskytl místním nevzdělaným farmářům příležitost prolomit stereotypy tím, že je začlení do kvalifikované pracovní síly po šestiměsíčním přísném školení řidičů sklápěčů.

Rani Kolhi, matka tří dětí, porazila hlad a strádání tím, že se postavila za sebe a své děti a stala se profesionální řidičkou sklápěče, což je práce, se kterou mnoho silných mužů v jejím okolí váhalo.

„Věděla jsem, že bude náročné postavit se stereotypům, ale CPEC se choval jako hnací faktor, který mi pomohl rozpoznat svou hodnotu a sílu. Cesta byla těžká a musela jsem čelit skepsi ze strany společnosti a výzvám v profesním i osobním životě, ale věřila jsem v úspěch a dnes, když pracuji jako senior řidička, jsem nejen finančně nezávislá, ale také zdrojem inspirace pro ostatní ženy,“ řekla Kolhi agentuře Xinhua.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *