Čínský zahraniční obchod se zbožím v lednu až únoru vzrostl o 8,7 procenta

Celkový čínský dovoz a vývoz zboží vzrostl v prvních dvou měsících roku 2024 v jüanech meziročně o 8,7 procenta, ukázaly čtvrteční oficiální údaje.

Od ledna do února činil zahraniční obchod země se zbožím 6,61 bilionu jüanů (asi 21,3 bilionu Kč), podle Generální správy cel (GAC).

Vývoz vzrostl meziročně o 10,3 procenta na 3,75 bilionu jüanů (asi 12,1 bilionu Kč), zatímco dovoz vzrostl o 6,7 procenta oproti stejnému období roku 2023 na 2,86 bilionu jüanů (asi 9,23 bilionu Kč).

V prvních dvou měsících pokračoval obchod se zbožím ve vzestupném tempu ze čtvrtého čtvrtletí loňského roku a zaznamenal meziroční růst již pátý měsíc v řadě, řekl úředník GAC Lyu Daliang a dodal, že dovoz a vývoz během období dosáhlo historického maxima.

Soukromé podniky sehrály podle údajů větší roli v podpoře růstu zahraničního obchodu se zbožím. Hodnota obchodu soukromých podniků během tohoto období představovala 54,6 procenta z celku, což je o 4,2 procentního bodu více než ve stejném období roku 2023, zatímco hodnota obchodu podniků se zahraniční investicí tvořila 29 procent.

Čtvrteční údaje také odhalily nárůst čínského dovozu a vývozu do zemí ASEAN a do Spojených států.

Za první dva měsíce vzrostl obchod Číny s jejím největším obchodním partnerem, ASEAN, meziročně o 8,1 procenta na 993,24 miliardy jüanů (asi 3,2 bilionu Kč), což představuje 15 procent celkové obchodní hodnoty země.

Obchod se zbožím země s jejím třetím největším obchodním partnerem, Spojenými státy, během tohoto období vzrostl o 3,7 procenta na 707,7 miliardy jüanů (asi 2,3 bilionu Kč), zatímco obchod s Evropskou unií, jejím druhým největším obchodním partnerem, meziročně mírně klesl o 1,3 procenta.

Mezi další významné body čínského obchodu se zbožím v období leden–únor patří mohutný nárůst vývozu strojů a elektronických výrobků, který představoval téměř 60 procent celkového vývozu země během tohoto období.

Konkrétně vývozní hodnota zařízení pro automatické zpracování dat, integrovaných obvodů a vozidel během sledovaného období vzrostla o 7,3 procenta, 28,6 procenta a 15,8 procenta.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *