Čínská vysoce kvalitní elektrická vozidla získávají v Jordánsku popularitu

Čínská elektrická vozidla (EV) se na jordánském automobilovém trhu rychle prosazují díky jejich pozoruhodné kombinaci vysoké kvality a cenové dostupnosti.

V roce 2023 bylo 87 procent elektromobilů schválených v Jordánském svobodném pásmu z Číny, což je dosud nejvyšší procento, podle Jordan Free Zones Investor Commission (JFZIC).

Prodej čínských elektromobilů v Jordánsku za poslední dva roky výrazně vzrostl a tento trend pokračuje i od začátku letošního roku, uvedl Jihad Abu Nasser, zástupce automobilového sektoru v komisi, v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua.

„Když jsme v roce 2019 začali dovážet elektromobily z Číny, procenta byla skromná, ale v současnosti jsou čísla vysoká,“ řekl.

Vysoká kvalita, cenová dostupnost a dostupnost údržby patří mezi klíčové faktory, které Jordánce přitahují k vlastním čínským elektromobilům, dodal.

Podle statistik JFZIC bylo v roce 2019 pouze 72 čínských EV z celkového počtu EV schválených v zóně. Toto číslo se v roce 2020 zvýšilo na 205. V roce 2021 vzrostlo na 3170 z 5863 schválených EV, což představuje 54 procent. V roce 2022 dosáhl přibližně 12 820 z 15 576 EV, což představuje 82 procent. Rok 2023 byl svědkem nejvýraznějšího nárůstu tohoto čísla, s 33 386 z 38 277 schválených elektromobilů, což představovalo 87 procent.

Jen za leden a únor letošního roku bylo v zóně schváleno 6643 čínských elektromobilů, uvedl s odkazem na údaje komise.

„Jejich kvalita je velmi vysoká, srovnatelná s evropskými, americkými a východoasijskými vozy, a jejich cena je velmi konkurenceschopná, nižší než jejich protějšky vyráběné mimo Čínu. Tento primární faktor povzbudil jordánské občany k nákupu čínských elektromobilů,“ řekl.

Kromě toho existuje daňová pobídka od jordánské vlády vlastnit elektromobily. Elektromobily platí zvláštní daň ve výši 10 procent ve srovnání s 55 procenty u hybridních vozů a 95 procenty u vozů poháněných palivem, dodal.

„Ceny pohonných hmot jsou v Jordánsku ve srovnání s individuálními příjmy velmi vysoké, takže občané se uchýlili k elektromobilům, protože ušetří spoustu výdajů,“ řekl.

Saeed Ahmed, 29letý občan, vlastní elektromobil již třetím rokem a vyjádřil s vozidlem velkou spokojenost, zejména kvůli jeho nízkým provozním nákladům ve srovnání s automobilem na palivo.

Řekl agentuře Xinhua, že utrácel 80 až 100 jordánských dinárů (113 až 141 amerických dolarů) měsíčně za benzin, zatímco jeho současný účet za elektřinu za nabíjení auta doma se zvýšil pouze o 20 jordánských dinárů (asi 28 dolarů) ve srovnání s jeho průměrným měsíčním účtem.

Ceny benzinu s oktanovým číslem 90 a 95 se pohybují mezi 1,4 a 1,7 dolaru za litr, zatímco nafta se prodává za přibližně 1,2 dolaru, přičemž ceny se měsíčně mění, aby odpovídaly globálním cenám ropy.

Ahmed uvedl, že byl povzbuzen ke koupi čínského elektromobilu kvůli jeho konkurenční ceně ve srovnání s jinými vozy a také dlouhodobé záruce nabízené agenturou. Dostal osmiletou záruku údržby nebo krytí na 200 000 km. Řekl, že údržba tohoto vozu je dostupná v kvalifikovaných a předem vybavených střediscích.

Kamel Al-Daqamsah, který pracuje v sektoru elektrospotřebičů a potřeb pro domácnost, uvedl, že je obeznámen s kvalitou čínských výrobků, protože dovezl vysoce kvalitní čínské zboží srovnatelné s evropskými a americkými standardy.

Řekl, že když elektromobily dorazily do Jordánska, jeden si koupil a byl svědkem pokroku v čínské výrobě automobilů, zejména elektrických vozidel, která mohou ujet 600 km na jedno nabití, spolu s luxusními funkcemi, které tyto vozy poskytují.

Dále rozvedl výraznou úsporu ve spotřebě paliva zejména při cestování na dlouhé vzdálenosti bez nutnosti častého nabíjení na silnicích.

V očekávání, že čínská auta získají na jordánském trhu větší popularitu, Abu Nasser poznamenal, že každé dva nebo tři měsíce byla v Jordánsku otevřena čínská automobilka prodávající elektrická, benzinová a hybridní auta.

„Mezi jordánskými občany je akceptace vozů čínského původu, přibližně 20 agentur prodává čínská auta a poskytuje dlouhodobé záruky a poprodejní služby,“ dodal.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *