Čína oznámila nový soubor opatření zaměřených na zvýšení přitažlivosti a efektivního využití zahraničních investic v rámci úsilí země využít a sdílet svůj obrovský tržní potenciál.
Státní rada, čínský kabinet, v úterý představila akční plán obsahující 24 konkrétních prozahraničních investičních opatření s cílenými opatřeními na rozšíření přístupu na trh, zvýšení přitažlivosti pro zahraniční investice, podporu rovných podmínek a usnadnění toku inovačních faktorů a také lépe sladit domácí pravidla s vysoce standardními mezinárodními hospodářskými a obchodními pravidly.
Podle akčního plánu země přiměřeně zkrátí svůj negativní seznam pro zahraniční investice a zahájí pilotní programy ke zmírnění prahových hodnot pro zahraniční vstup ve vědeckých a technologických inovacích.
Čína také rozšíří přístup zahraničních finančních institucí do bankovního a pojišťovacího sektoru a zvýší rozsah jejich účasti na domácím trhu dluhopisů.
Státní rada v loňském roce rovněž představila řadu opatření k optimalizaci investičního prostředí pro zámořské firmy. Nedávné hodnocení opatření ukázalo, že více než 60 procent politik bylo implementováno nebo dosáhlo výrazného pokroku, přičemž více než 90 procent dotázaných zahraničních firem poskytlo kladné hodnocení.
Spuštění nového politického balíčku k přilákání zahraničních investic přišlo poté, co skutečné využití přímých zahraničních investic v jüanech na čínské pevnině meziročně kleslo o 8 procent.
Wu Hao, generální tajemník Národní komise pro rozvoj a reformy (NDRC), přední čínský ekonomický plánovač, uvedl, že kolísání přeshraničních investic je přirozené, a poznamenal, že Čína má stále značné výhody a široký prostor pro přilákání zahraničních investic.
„Čína je super velký trh s největším růstovým potenciálem na světě a bude i nadále uvolňovat obrovskou poptávku po pokročilé výrobě, nové urbanizaci a modernizaci spotřeby,“ řekl Wu.
Oficiální údaje ukázaly, že v lednu v celé zemi vzniklo 4588 nových firem se zahraniční investicí, meziročně o 74,4 procenta více.
„Čínský trh je příliš obrovský na to, abychom ho přehlédli, a my jsme vždy optimističtí, pokud jde o vitalitu čínského rozvoje,“ řekl Henry Tan, místopředseda a generální ředitel Luen Thai Group.
Čínská obchodní globální značka sportovního oblečení Skechers, kterou provozuje Luen Thai Group, zaznamenala v roce 2023 dvouciferný růst tržeb, přičemž počet jejích maloobchodních prodejen přesáhl po celé zemi 3500.
„V letošním roce budeme pokračovat ve zvyšování našich investic v Číně,“ řekl Tan. Skechers plánují letos v Číně otevřít 550 nových poboček.
Dr. Holger Scherr, prezident a generální ředitel společnosti Beijing Foton Daimler Automotive Co. Ltd. a vedoucí obchodní jednotky Mercedes-Benz, uvedl, že společnost zůstává navzdory globální ekonomické nejistotě optimistická ohledně čínského hospodářského růstu.
„V dlouhodobém horizontu nám značná tržní kapacita, poptávka po produktech pro těžká nákladní vozidla a technologické inovace poskytnou trvalé tržní příležitosti,“ řekl.
Podle Fan Yuelonga, ředitele odpovědného za značku a marketing společnosti Deloitte China, zůstává zahraničním firmám v Číně v důsledku nerovnoměrného regionálního rozvoje mnoho příležitostí k výdělku.
Centrální a západní regiony a severovýchod Číny se těší zlepšujícímu se vývojovému prostředí s bohatými zdroji, širokým trhem a dostatečnými talenty, řekl Hua Zhong, ředitel oddělení zahraničního kapitálu a zámořských investic NDRC.
Čína začala revidovat průmyslový katalog sektorů podporujících zahraniční investice a revize subkatalogu pro střední a západní regiony zvýší podporu pro základní výrobu, použitelné technologie a spotřebu související s obživou lidí ve světle místních podmínek, uvedl Hua.
„Vítáme globální nadnárodní společnosti, aby těmto regionům věnovaly více pozornosti a rozšířily tam svou obchodní přítomnost,“ řekl Hua.