Čína nastartuje rozvoj technologicky zdatných průmyslových odvětví pro chytřejší budoucnost

V chytré továrně Chang Guang Satellite Technology spolupracují robotické platformy efektivně a hladce na výrobě leštěných optických čoček. Mezitím jsou výzkumníci společnosti zaneprázdněni testováním nejnovějších satelitních optických kamer ve své vývojové dílně.

Společnost se sídlem v Čchang-čchunu (Changchun), hlavním městě provincie Ťi-lin (Jilin), je prvním podnikem velikosti jednorožce založeným ve staré průmyslové základně severovýchodní Číny. „První den po Svátku jara se naši pracovníci okamžitě věnovali intenzivní práci, protože úkoly satelitního výzkumu a vývoje (R&D) na nikoho nečekají,“ řekl Jia Hongguang, tajemník stranického výboru společnosti.

Společnost se specializuje na výzkum a vývoj, výrobu a provoz družic dálkového průzkumu Země. Technologicky zdatná společnost inkubovaná Čínskou akademií věd má více než 800 zaměstnanců. Více než 88 procent z nich má magisterský nebo vyšší titul, což poskytuje bohatý fond talentů pro vědecký výzkum společnosti.

V roce 2023 bylo úspěšně vypuštěno 48 družic Jilin-1 vyvinutých a vyrobených společností. K dnešnímu dni společnost vyslala na oběžnou dráhu 108 družic dálkového průzkumu Země a vybudovala největší světovou komerční síť družic dálkového průzkumu na nižší než metrové úrovni. V červnu 2023 bylo na oblohu vysláno 41 družic společnosti najednou, čímž byl vytvořen nový rekord v počtu družic vypuštěných najednou v Číně.

Koncem ledna tohoto roku Čína vydala směrnici pro inovativní rozvoj „budoucích odvětví“. Dokument zdůraznil šest klíčových oblastí včetně výroby orientované na budoucnost informací, materiálů, energie, vesmíru a zdraví.

Budoucí průmyslová odvětví označují ta vznikající průmyslová odvětví integrovaná se špičkovými technologiemi, od kterých se očekává, že povedou celkový ekonomický rozvoj, vytvoří nové požadavky trhu a aplikační scénáře a během příštích pěti až patnácti let se rozrostou do sektorů v hodnotě stovek miliard jüanů (více než 300 miliard Kč).

Ve výzkumném a vývojovém centru společnosti CIQTEK, která vyvíjí a vyrábí produkty pro kvantové přesné měření, testoval tým kvantového snímání kvantový diamantový mikroskop, který opouštěl montážní linku a který dokáže realizovat ultra vysoké prostorové rozlišení a kvantitativně neinvazivní magnetické zobrazování.

„Chceme letos pomoci realizovat transformaci a modernizaci více průmyslových odvětví průzkumem technologií kvantového přesného měření,“ řekl Guo Maosen, aplikační inženýr společnosti.

He Yu, předseda CIQTEK, uvedl, že v roce 2023 společnost obdržela objednávky přesahující 500 milionů jüanů (asi 1,6 miliardy Kč), čímž se její příjmy v po sobě jdoucích letech zdvojnásobily. Mezitím celkové investice do výzkumu a vývoje představovaly téměř 30 procent celkových příjmů společnosti.

Společnost plánuje učinit další průlomy v řešení problémů „úzkého hrdla“ včetně elektronových mikroskopů a analyzátorů adsorpce plynů a mít více špičkových vědeckých přístrojů vyráběných v Číně. „Mezitím budeme do hloubky spolupracovat s různými partnery na rozšíření průmyslových aplikací a demonstračních scénářů kvantové technologie, čímž posílíme transformaci a rozvoj zpracovatelského průmyslu,“ dodal.

Hu Yongjun, výzkumník ze Státního informačního centra, poznamenal, že taková budoucí odvětví mají velký strategický význam v globální hospodářské a průmyslové konkurenci.

Rozvoj budoucího průmyslu upřednostnilo mnoho provincií po celé Číně, mezi nimiž zaujímá vedoucí postavení Peking. Čínské hlavní město navrhlo shromáždit do roku 2035 více inovačních subjektů s velkým mezinárodním vlivem.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *