Čína na cestě k silné ekonomice a vysoce kvalitnímu růstu

Čína podle odborníka postupuje směrem k nové ekonomické cestě a zároveň si udržuje stabilní oživení implementací své nové filozofie rozvoje.

V nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua Yong Chanthalangsy, zástupce Laosu v Mezivládní komisi ASEAN pro lidská práva (AICHR), vyjádřil své přesvědčení, že čínské vedení posílí hospodářskou obnovu a podpoří vysoce kvalitní rozvoj.

Čínská ekonomika se v roce 2023 zotavila, s ročním růstem hrubého domácího produktu o 5,2 procenta. Čína si mezitím stanovila cíl hospodářského růstu pro rok 2024 ve výši přibližně 5 procent.

Yong věří, že cíl Číny, kterým je uvedení své ekonomiky do nové éry, je dosažitelný.

„Pokud vezmeme v úvahu období po covid-19, můžeme vidět, že se Čína výrazně vrací. Myslím, že nová vize a opatření Číny budou dosažitelné,“ řekl.

Vzhledem k tomu, že ASEAN je strategickým partnerem Číny, silná čínská ekonomika by prospěla celému bloku, dodal Yong.

Yong uvedl, že dříve se čínská ekonomika primárně zaměřovala na vývoz s nízkou přidanou hodnotou. Nicméně „s novou politikou a novou vizí se Čína posune od vývozu produktů s nízkou hodnotou k produktům s vysokou hodnotou, jako jsou inovativní produkty s vysokou technologickou úrovní a elektrická vozidla“.

Yong poznamenal, že Čína dosáhla významného pokroku v digitalizaci a zeleném rozvoji uprostřed globální výzvy změny klimatu, a řekl, že Čína je i nadále odhodlána řešit globální výzvy s mezinárodním společenstvím.

„Pokud se podíváme na Čínu za posledních 20 let, můžeme vidět, že Čína vynaložila obrovské úsilí na rozvoj čisté ekonomiky a čistých průmyslových odvětví,“ řekl Yong a dodal, že Čína udělala hodně, aby se „vypořádala s vysoce znečišťujícím průmyslem“.

„Velmi doufám, že pokud čínská vláda zavede všechna opatření na ochranu životního prostředí, budeme mít z těchto opatření také prospěch,“ řekl.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *