Čína je na cestě k dosažení cílů, říká americký vědec

Se správnými základy včetně vizionářského vedení, velkých kapitálových zdrojů, vysoce kvalitního lidského kapitálu a disciplinované pracovní síly „je Čína na cestě k dosažení svých střednědobých a dlouhodobých cílů“, řekl americký vědec.

Khairy Tourk, profesor ekonomie na Stuart School of Business na Illinois Institute of Technology v Chicagu, poznamenal, že „čínská ekonomika čelí protivětru“, ale rozlišil mezi cyklickými a strukturálními problémy.

Problémy týkající se trhu s nemovitostmi, čipů a narušení spotřebitelských a investičních trhů způsobených covidem-19 jsou cyklické problémy a „je relativně snadné se o ně postarat“, řekl Tourk v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua. „Čínská vláda podnikla pozitivní kroky k nalezení řešení těchto cyklických problémů.“

„Chvíli potrvá, než se přizpůsobí, ale už nyní vidíme dobré signály,“ řekl Tourk s odkazem na hospodářský růst Číny o 5,2 procenta a růst spotřeby o 9 procent v roce 2023.

„Jde o velmi zdravý růst. Také jsme svědky rekordního cestování na dovolenou. Vidíme, že do kina chodí více lidí. To všechno jsou povzbudivé signály,“ dodal.

Strukturálně se čínská ekonomika posouvá od růstu velkého množství k růstu vysoké kvality s novými hnacími silami růstu v oblastech, jako jsou zelené technologie, solární panely a elektrická vozidla, aby bylo dosaženo uhlíkové neutrality, řekl.

Tourk rozdělil zahraniční investice v Číně do dvou kategorií: dlouhodobé zahraniční investice a krátkodobé nebo portfoliové zahraniční investice motivované krátkodobými úvahami.

Vzhledem k tomu, že úroková sazba ve Spojených státech je vyšší než v Číně, je přirozené, že tito portfolioví investoři přicházejí investovat do Spojených států. Tourk zastává názor, že většina zahraničních společností v Číně, včetně amerických, je ohledně čínské ekonomiky optimistická a přemýšlí, jak expandovat na velkém čínském trhu.

Odstranění rizika je termín, který má více geopolitických prvků než ekonomických a je založen na chybných předpokladech, řekl Tourk.

Oddělení od Číny bude velmi narušovat globální ekonomiku, řekl Tourk. To by vedlo k výrobě zboží za velmi vysoké náklady, což by vyvolalo globální inflaci. Také to zasévá neshody v globálním řádu a vytváří zbytečné napětí mezi národy.

„Žádná země se nemůže rovnat Číně, pokud jde o efektivitu a nízkonákladovou výrobu,“ řekl. „Žádná společnost si nemůže dovolit přežít, pokud neprodává v Číně.“

Tourk chválí Global Development Initiative, Iniciativu Hedvábné stezky (BRI) a Regional Comprehensive Economic Partnership, které se formovaly v posledních letech.

Tourk chválil BRI jako nejtransformativnější rozvojový projekt na světě v 21. století a řekl, že může změnit současné globální politické a ekonomické vzorce.

Současný globální řád ignoruje přání rozvojových zemí, a proto selhává, řekl s tím, že BRI vytváří paralelní systém, který „pomáhá většině lidstva zapojit se do nového globálního řádu jako rovnocenní partneři“.

S tím, jak se do nových dodavatelských řetězců zapojí více národů, bude více spolupráce, více interakcí a více mezilidské výměny, řekl a vyjádřil naději, že jak BRI poroste, „bude všude více prostoru pro mír a prosperitu.“


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *