Thajský zemědělský export do Číny v roce 2023 vzrostl o 6,1 procenta

Thajský zemědělský export do Číny, hlavního trhu pro zemědělské produkty této země jihovýchodní Asie, v roce 2023 nadále rostl a oproti předchozímu roku vzrostl o 6,19 procenta, uvedl v pondělí představitel thajské vlády.

Království loni dodalo do Číny zemědělské produkty v hodnotě 387,11 miliardy bahtů (asi 251,7 miliardy Kč), což představuje 41,92 procenta jeho celkových zemědělských zásilek, uvedla thajská obchodní zástupkyně Narumon Pinyosinwat.

Hlavním tahounem byl vývoz ovoce s hodnotou 213,59 miliardy bahtů (asi 138,9 miliardy Kč), což je o 26,14 procenta více než v roce 2022. Samotný export čerstvého durianu činil 137,47 miliardy bahtů (asi 89,4 miliardy Kč), meziročně o 29,65 procenta více, ukázaly vládní údaje.

Thajské úřady pracují na další podpoře vývozu zemědělských produktů do Číny otevřením nových trhů pro produkty, jako jsou čerstvě řezaný durian a ananas, uvedla Narumon v prohlášení.

Ministerstvo obchodu pracuje na usnadnění přeshraničního obchodu zřízením jednorázových servisních středisek pro pohraniční obchod a propojením exportně-importních dokladů prostřednictvím národního systému jednotného kontaktního místa, řekla.

Poznamenala také, že vláda je odhodlána používat tržně řízené a inovativní strategie ke zvýšení hodnoty zemědělských produktů a zvýšení příjmů thajských farmářů.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *