Metropolitním muzeum představuje americkým rodinám tradice čínského Nového roku

Stovky amerických rodičů a dětí si užily vzácný pohled na čínské nehmotné kulturní dědictví – tradiční dřevotisk – na oslavách Roku draka pořádaných v sobotu Metropolitním muzeem umění.

Řemeslníci z provinčního kulturního centra Če-ťiang (Zhejiang) předvedli složitý umělecký proces a nabídli návštěvníkům blízké setkání s jednou z nejživějších tradic čínského Nového roku.

„Na této akci jsem se dozvěděla o čínské kultuře a líbilo se mi, jak se dělá dřevotisk a jak se vyrábějí všechny ty umělecké věci… Je to pro mě skvělá kultura,“ řekla Grace Wolfardová, americká dívka narozená v Roce králíka. „Je zábavné vidět kroky, které potřebujete, abyste vytvořili takový tisk. Zajímám se o kulturu a možná někdy pojedu do Číny.“

Tradiční čínský dřevotisk sahá až do dynastie Tang a k výrobě tisku jsou zapotřebí čtyři hlavní kroky a přibližně 30 postupů.

Ruan Jing, ředitel provinčního kulturního centra Če-ťiang, vyjádřil potěšení nad tím, že americké děti jako Grace si užily praktické zkušenosti s touto starodávnou tiskařskou technikou.

„Věříme, že živá show by mohla místním rodičům a dětem poskytnout intuitivnější pocit z tradic čínského nového roku,“ řekl Ruan a dodal, že jejich delegace zahrnovala také řemeslníky kaligrafie, vyšívání a psaní jarních dvojverší.

Tato událost je v Metropolitním muzeu již šestý po sobě jdoucí rok, kdy se zde pořádají oslavy lunárního Nového roku, představující živá představení, interaktivní aktivity a workshopy vedené umělci pro všechny věkové kategorie.

Heidi Holder, předsedkyně pro vzdělávání, řekla agentuře Xinhua, že muzeum se stalo vyhledávanou destinací pro ty, kteří chtějí oslavit lunární Nový rok.

„Loni to bylo super populární. Měli jsme tu 18 000 lidí… Stali jsme se cílem pro lidi, kteří chtějí oslavit lunární Nový rok,“ řekla.

„Myslím, že to opravdu vytváří velmi snadný nebo příjemný vstupní bod pro lidi, kteří nejsou obeznámeni s kulturou lunárního Nového roku,“ dodala.

Peter Lin, trombonista a lídr AAPI Jazz Collective, souhlasil: „Snažíme se přiblížit naši vlastní kulturu novému publiku, zejména způsobem, který ještě neslyšeli. Je to pro ně jakýsi vstupní bod, jak se dozvědět více o naší kultuře, a podle mne neexistuje lepší způsob než přes hudbu,“ řekl Lin.

Kromě slavností muzeum vystavilo přes dvě desítky dračích děl ze stálé sbírky muzea.

Tato díla, zahrnující různá média, ilustrovala význam draka jako symbolu imperiální autority, síly rozptylující zlé vlivy a dobrotivého božstva přinášejícího příznivý déšť.

Mezi pozoruhodné exponáty patřily nefritový přívěsek ze třetího století před naším letopočtem, bronzové zrcadlo ze sedmého století a masivní dóza z modrého a bílého porcelánu z šestnáctého století.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *