Loučíme se s Králíkem, abychom přivítali Draka

Čínský Nový rok je nejdůležitějším svátkem v čínském kalendáři, který obvykle spadá mezi 21. leden a 20. únor. Jedná se o pohyblivý svátek v závislosti na měsíčním cyklu.

V roce 2024 začne čínský nový rok 10. února a potrvá do 28. ledna 2025. Každý rok je věnován jednomu z dvanácti znamení zvěrokruhu a v roce 2024 to bude Rok dřevěného draka.

Čínský Nový rok se také nazývá Svátek jar, protože symbolizuje začátek nového cyklu života. Číňané slaví tento svátek 15 dní, během kterých pořádají mnoho oslav, představení, průvodů a her.

Tradičně je to čas uctívání předků a božstev, rodinných setkání a pouličních průvodů a ohňostrojů k zahnání zlých duchů. Ačkoli vychází z čínského lunárního kalendáře, lunární nový rok se slaví také v Koreji, Singapuru, Mongolsku, Tibetu, Vietnamu a v asijských komunitách po celém světě.

Konec novoroční sezony přináší první úplněk, který letos na obloze zazáří 24. února.

Lunární Nový rok je vnímán nejen jako začátek roku, ale také jako čas sjednocení a znovuzrození, označující konec zimy a začátek jara.

Novoroční tradice

Přípravy začínají na začátku posledního měsíce starého roku. Osmého dne tohoto měsíce celá rodina zahajuje generální úklid domu, aby zahnala zlé duchy. V tento den se tradičně jí sladká rýžová polévka zvaná laba. 23. dne posledního měsíce roku se bůh kuchyně slavnostně loučí a odchází předat svou výroční zprávu Nefritovému císaři.

Večer se pořádá okázalá večeře sestávající ze sladkých pokrmů a ústa figurky boha kuchyně se potírají medem, aby sladkými slovy chválil rodinu. Další den začínají samotné přípravy na svátek – nákupy, balení dárků a obkládání vchodových dveří novoročními obrázky nianhua. V těchto dnech je dobrým zvykem splácet případné dluhy.

Nejdůležitějším dnem je Nový rok. Na přípravě jídla se od rána podílí celá rodina. Hlavním jídlem jsou knedlíky jiaozi.

Číňané tráví Nový rok doma a s rodinou. V tento den se navzájem rozdávají dárky. Obvykle se jedná o čerstvé ovoce, slazené ovoce, sušenky, bonbony nebo obálky s penězi. Za soumraku se na ulicích konají ohňostroje. Poté se tradičně obětuje na domácím oltáři zasvěceném předkům a tradičně se konzumuje společná večeře doprovázená svařeným vínem nebo vodkou. Rodina tráví čas u stolu až do rána, povídá si a hraje různé hry (např. karty, mahjong).

Na úsvitu Nového roku sejme pán domu ze dveří obrázky nianhua. V tento den se opět přinášejí oběti předkům.

Je to také čas společných oslav v ulicích města, kde se konají tradiční lví tance za doprovodu hudby a ohňostrojů. Vyvrcholením oslavy je průvod několika desítek lidí s podobiznou draka. Pouliční párty trvají až do pozdních nočních hodin.

V následujících dnech se ulice města vyprázdní a většina obchodů a úřadů je zavřená, protože Číňané tradičně jezdí za příbuznými.

Oslavy Nového roku končí Slavností lampionů.

Čínský zvěrokruh

Původ samotného čínského zvěrokruhu je nejistý. Některé čínské legendy tvrdí, že to byli bohové, kdo posuzovali vlastnosti zvířat a na jejich základě jim přiřazovali řád, jiné tvrdí, že 12 zvířat ve zvěrokruhu byla jediná, která se s Buddhou rozloučila. Populární je i legenda o Nefritovém císaři, který organizoval zvířecí závody. Prvním zvířetem měl být silný vůl, ale chytrá krysa v obavě o své místo skočila volu na hřbet a těsně před cílem seskočila dolů. Císaře překvapila pátá pozice draka, který jako jediný mohl létat, měl dorazit jako první. Legenda však praví, že důvodem drakova zpoždění bylo jeho dobré srdce a laskavost – zastavil se, aby přinesl déšť zemědělcům trpícím suchem. Pořadí bylo následující:

 • krysa (鼠, shŭ)
 • vůl (牛, niú)
 • tygr (虎, hŭ)
 • zajíc (兔, tù)
 • drak (龙, long)
 • had (蛇, shé)
 • kůň (马, mă)
 • ovce/koza (羊, jang
 • opice (猴, hóu)
 • kohout (鸡, jī)
 • pes (狗, gŏu)
 • prase (猪, zhū)

Svatý patron loňského roku, králík, je v čínské kultuře známý jako nejšťastnější ze všech dvanácti zvířat. Symbolizuje milosrdenství, jemnost, eleganci a krásu. Lidé narození v roce králíka jsou klidní a mají dobrý vkus. Jsou také nejistí a citliví, neradi jsou kritizováni, proto nemají rádi změny.

Drak, který převezme letošní rok, je velmi odlišný od svého předchůdce.

Draci v čínské kultuře symbolizují velkou moc, štěstí a sílu. Představují moc, zejména kontrolu nad tajfuny, vodou, srážkami a záplavami. Čínský drak je krásné, moudré a přátelské stvoření, na rozdíl od draka známého v západním světě, který dýchá oheň a symbolizuje ničení a násilí.

Čínského draka všichni milují a uctívají. Má své svatyně a chrámy a Číňané po tisíce let věří, že přináší déšť, štěstí a blahobyt. Je dobrotivý, laskavý a obdařený božskou moudrostí.

Archeologické objevy, jako jsou keramika, nefritové artefakty a bronzové nádoby staré 5000 let, nesou podobu draka, což naznačuje jeho důležitost i v tak dávných dobách.

Drak starověké Číny byl složitý tvor, často zobrazovaný s rybími šupinami, ocasem hada, břichem škeble, hlavou velblouda, drápy orla, tlapami tygra, ušima krávy a očima démona. Tato kombinace vlastností různých zvířat naznačuje, že drak byl vnímán jako symbol celistvosti a síly přírodního světa. Drak symbolizuje tajemství, zázrak a prvotní sílu. Představuje také nové začátky, má moc manipulovat s živly a poskytuje lidem úlevu a oddech od bojů a poté je otevírá hojnosti.

Děti roku Draka

Drak je v Číně tak populární, že lidé i dnes plánují narození svých dětí na roky pod jeho vládou.

Věří se, že děti narozené v Roce draka jsou dobrými vůdci a jsou v životě velmi šťastné. Každých dvanáct let, v Roce draka, se v Číně narodí většina dětí.

Lidé narození ve znamení Draka mají spoustu optimismu, kterým přirozeně nakazí ostatní, proto jsou oblíbení a vnímáni jako milí, usměvaví a ochotní dobře poradit. Váží si své svobody, vlastního prostoru, nemají rádi stagnaci a nudu.

V posledních letech pod vládou draka, tj. 1904, 1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012, se mimo jiné narodili: John Lennon, Bruce Lee, Martinna, Shaki King, Rihanna, Vladimir Putin, Che Guevara, Christian Dior, Ringo Starr, Shirley Temple, Isabella Rossellini a Adele.

Proč se lunární Nový rok 2024 nazývá Rokem dřevěného draka?

Čínský kalendář je 12letý cyklus, s každým rokem je spojeno jedno z dvanácti zvířat – krysa, vůl, tygr, králík, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes a prase.

Každý rok také odpovídá jednomu z pěti základních prvků (wuxing) v čínské kosmologii (kov, dřevo, voda, země a vzduch), čímž vzniká 60letý cyklus. Předpokládá se, že vesmír se skládá z pěti prvků, které se vzájemně cyklicky ovlivňují. 60letý cyklus je kombinací 12 zvířecích znamení a pěti prvků. Pochopení a aplikace pěti prvků je základním aspektem čínské astrologie, kosmologie, medicíny, filozofie a feng shui.

Čínský lunisolární kalendář kombinuje vybrané zvíře a prvek spojený s daným rokem. Rok draka v roce 2024 je spojen s prvkem dřeva. Kombinace zvířecího znamení (Drak) a živlu (Dřevo) označuje rok jako Rok dřevěného draka.

Jaký bude rok pod vládou Draka?

S novým Rokem dřevěného draka bude náš život podle astrologů vypadat úplně jinak než v roce něžného Králíka. Budeme ochotni více riskovat. Můžeme být naplněni energií. Tohle bude určitě zajímavé období. Rok dřevěného draka nastává jednou za 60 let. Tento čas má být výjimečně šťastný a plný pozitivních zážitků. V nadcházejících měsících se vyplatí riskovat na mnoha úrovních včetně profesionální a soukromé.

Tak hurá do práce!


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *