Kouzlo Číny začarované v hudbě

12. února se v Národní filharmonii ve Varšavě konal koncert u příležitosti čínského Nového roku v podání Čínského tradičního národního orchestru.

Čínští hudebníci okouzlili publikum provedením klasických hudebních skladeb Říše středu na tradiční čínské nástroje: pipa (čínská loutna), erhu (dvoustrunný strunný nástroj), guqin (strunný nástroj), bambusová flétna a další, pod taktovkou vynikající dirigent Liu Sha.

Varšavské publikum vystoupení čínských umělců vřele přivítalo a nadšeně tleskali vestoje. Obzvláště potěšeni byli sólisté: Zhao Cong, expresivní virtuos na čínskou loutnu, Duan Chao, romantický mistr hry na erhu, Ding Xiaokui, vynikající flétnista, a Yang Zhijan, světově proslulý umělec hrající na guqin, nástroj považovaný za jeden z pokladů čínského kulturního dědictví.

Liu Sha si získal také sympatie a srdce publika, když s jemností a humorem vedl orchestr magickými meandry klasické čínské hudby.

Čínský národní tradiční orchestr založil v 60. letech skladatel a dirigent Li Huanzhi, bývalý předseda Asociace čínských hudebníků. Jeho cílem bylo od počátku propagovat a pěstovat klasické čínské hudební kusy a provádět je na tradiční čínské hudební nástroje, ať už v komorní, sólové nebo symfonické verzi, často za doprovodu sboru. Kapela více než 110 hudebníků, přímo řízená a podporovaná čínským ministerstvem kultury, je vizitkou Číny ve světě.

Čínský tradiční národní orchestr vystupoval v nejslavnějších koncertních sálech po celém světě. V letošním roce uplynulo 40 let od prvního turné orchestru po Spojených státech, kde představil čínská díla v Národním přírodovědném muzeu ve Washingtonu a později během dalších cest koncertoval ve slavné newyorské Carnegie Hall. Lincoln Center, Chicago Philharmonic a Kennedy Center ve Washingtonu a v roce 1998 dokonce v hale Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Pondělní vystoupení ve Varšavě bylo součástí 17denního evropského turné orchestru. Čínští hudebníci před tím hráli ve Francii a Německu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *