Iniciativa Hedvábné stezky byla oceněna za prosazování světového míru a stability na 27. euroasijském ekonomickém summitu

Iniciativa Hedvábné stezky (BRI) navržená Čínou v roce 2013 byla oslavována za podporu světového míru a stability posílením oboustranně výhodné spolupráce na čtvrtečním 27. euroasijském ekonomickém summitu.

Druhý den summitu se konalo zvláštní zasedání nazvané „Longing for Peace: Belt and Road Is 11 Years Old“, které shrnulo úspěchy a přínosy BRI.

Během zasedání Liu Gang, prezident čínského think-tanku Xinhua Institute, řekl, že od spuštění BRI byly v rámci iniciativy podepsány dokumenty pro více než 3000 projektů, které generovaly investice ve výši 1 bilionu amerických dolarů.

„Toto je důležitý příklad toho, jak Čína zavádí budování komunity se sdílenou budoucností lidstva v praxi,“ řekl Liu a dodal, že BRI „vytvořila nový rámec pro mezinárodní spolupráci, hledajíc co nejširší možné konvergující zájmy pro sdílený rozvoj lidstva“.

Vladimir Norov, bývalý ministr zahraničí Uzbekistánu a bývalý generální tajemník Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO), uvedl, že BRI dává impulz rozvoji světové ekonomiky vytvořením globální sítě propojení.

Norov uvedl, že transkontinentální dopravní linka spojující Čínu a Evropu hrála důležitou roli při stabilizaci globálního dodavatelského řetězce, zejména během pandemie covid-19.

„Dopravní propojení na bázi moderní světové ekonomiky umožňuje výměnu zboží, kapitálu a služeb mezi zeměmi a dále posiluje mezinárodní ekonomickou spolupráci,“ dodal.

Podle Nedzada Lokmice, ministra pro otázky bojovníků a invalidních veteránů z Obranně-osvobozenecké války v Bosně a Hercegovině, je BRI „extrémně“ důležitá pro celé lidstvo, protože podporuje jednotu.

„Žít v míru není jen výzvou, ale také morální a politickou odpovědností, kterou sdílíme za vytvoření lepší budoucnosti pro nás všechny,“ poznamenal Lokmic.

27. euroasijský ekonomický summit, který organizuje Nadace strategického a sociálního výzkumu Marmara Group se sídlem v Istanbulu, ve středu odstartoval se zaměřením na řešení výzev ovlivňujících globální růst.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *