Čínský ministr zahraničí volá po posílení role SCO jako „stabilizační kotvy“ uprostřed turbulentních změn

Čínský ministr zahraničí Wang Yi ve čtvrtek řekl, že všichni členové Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) by měli společně usilovat o zdravý rozvoj organizace a učinit z ní stabilizační kotvu uprostřed změn světa.

Wang, rovněž člen politického byra Ústředního výboru Komunistické strany Číny, tak poznamenal na recepci v Pekingu na oslavu 20. výročí Sekretariátu SCO.

S vědomím, že změny neviděné za století se odvíjejí rychlejším tempem a svět vstoupil do nového období turbulencí a transformace, Wang poukázal na to, že existuje větší potřeba prosazovat šanghajského ducha a takovou platformu spolupráce, jako je SCO.

Řekl, že všechny členské státy by měly spolupracovat na tom, aby SCO byla větší a silnější. Čína bude nadále brát SCO jako diplomatickou prioritu, poskytovat podporu pro práci Sekretariátu SCO jako vždy a podporovat práci Kazachstánu během jeho rotujícího předsednictví SCO.

Čína je připravena spolupracovat se všemi stranami, aby zajistila, že letošní summit v Astaně přinese plodné výsledky, otevře nové vyhlídky pro rozvoj SCO a více přispěje k trvalému míru a společné prosperitě světa, řekl Wang.

Za posledních 20 let se SCO rozrostla ze šesti členských států na velkou rodinu 26 členských států, pozorovatelů a partnerů v dialogu a vytvořila nový model spolupráce vyznačující se solidaritou a koordinací, otevřeností, oboustranně výhodnými výsledky, inkluzivitou a vzájemným učením zemí s různými sociálními systémy a cestami rozvoje, řekl Zhang Ming, generální tajemník SCO.

Zhang řekl, že Sekretariát SCO bude nadále poskytovat solidní podporu pro rozvoj SCO.

Recepce se zúčastnilo více než 200 lidí včetně diplomatických vyslanců zemí SCO a zástupců mezinárodních organizací v Číně.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *