Čína posiluje vzájemně výhodnou spolupráci s Polskem

Čína je připravena posílit vzájemnou politickou důvěru a prohloubit vzájemně prospěšnou spolupráci s Polskem a zároveň společně praktikovat multilateralismus, podporovat Organizaci spojených národů v hraní ústřední role a postavit se proti mocenské politice a hegemonii, řekl v sobotu čínský ministr zahraničí Wang Yi.

Wang, rovněž člen politického byra Ústředního výboru Komunistické strany Číny, to řekl při setkání s polským ministrem zahraničí Radoslawem Sikorskim při příležitosti 60. mnichovské bezpečnostní konference.

Wang řekl, že vztahy mezi Čínou a Polskem si od navázání diplomatických styků před 75 lety udržují stabilní vývoj a jsou stále vyzrálejší a odolnější.

Obě strany by se měly nadále držet klíče přátelské spolupráce a zdůrazňovat pozitivní stránky vzájemného respektu a vzájemné důvěry, aby společně prosazovaly větší rozvoj bilaterálních vztahů z nového výchozího bodu a pozvedly je na vyšší úroveň, řekl Wang.

Sikorski řekl, že Polsko bylo mezi prvními zeměmi, které navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a vždy se drželo politiky jedné Číny.

Sikorski vyjádřil obdiv k pozoruhodným úspěchům Číny v rozvoji a řekl, že Polsko je ochotno posílit výměnu názorů s Čínou na vysoké úrovni, aby jednání Výboru pro mezivládní spolupráci bylo úspěšné a naplánovalo spolupráci v různých oblastech pro další fázi.

Řekl také, že očekává, že Čína podpoří hlas a zastoupení střední a východní Evropy v mezinárodních záležitostech.

Mezitím Wang řekl, že Čína oceňuje polský závazek k přátelské politice vůči Číně a že pohlíží na rozvoj Číny objektivně a přátelsky. Dodal, že Čína vítá zrychlení revitalizace Polska a podporuje Polsko v tom, aby hrálo větší roli na mezinárodní a regionální scéně.

Čína je připravena spolupracovat s Polskem na brzkém pořádání schůzí smíšené hospodářské komise a komise pro vědeckotechnickou spolupráci, aby se dosáhlo konsenzu a dosažených výsledků a aby ve vhodnou dobu svolala Výbor pro mezivládní spolupráci mezi Čínou a Polskem za účelem koordinace klíčové spolupráce v různých oblastech a zlepšit výměnu zkušeností v oblasti správy, řekl Wang.

Polsko je „zvonicí“ ve spolupráci mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy a důležitou destinací pro nákladní vlaky mezi Čínou a Evropou, řekl Wang s tím, že Čína je připravena posílit konektivitu s Polskem, společně vybudovat Hedvábnou stezku s vysokou kvalitou v této nové éře.

Obě strany si také vyměnily názory na ukrajinskou krizi a další otázky společného zájmu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *