Čína a Zimbabwe podepsaly dohodu o programu operace šedého zákalu

Čína a Zimbabwe ve středu podepsaly dohodu o provedení programu operace šedého zákalu, v jehož rámci bude do jihoafrické země vyslán tým čínských oftalmologů, aby provedli bezplatné klinické operace šedého zákalu.

Dohodu podepsal čínský velvyslanec v Zimbabwe Zhou Ding jménem čínské vlády a zimbabwský ministr zdravotnictví a péče o děti Douglas Mombeshora zastupující zimbabwskou vládu o provádění programu „Bright Journey“.

Velvyslanec Zhou ve svém projevu na slavnostním ceremoniálu, který se konal v Parirenyatwa Group of Hospitals (PGH) v Harare, hlavním městě Zimbabwe, uvedl, že dohoda představuje nejnovější krok v lékařské a zdravotnické spolupráci mezi oběma zeměmi.

„Pozveme skupinu čínských očních lékařů, aby přišli a provedli operaci šedého zákalu pro asi 600 pacientů s šedým zákalem. Tato skupina lékařů bude také provádět akademickou výměnu a poskytovat školení zdravotnickému personálu zde v Zimbabwe,“ řekl Zhou.

Po dokončení programu budou veškeré lékařské vybavení, spotřební materiál a zdravotnický materiál darovány Zimbabwe, řekl Zhou.

Ve svém projevu po slavnostním podpisu vyjádřil Mombeshora svou vděčnost čínské vládě.

„Bright Journey“ není nic nového. Akce začala v roce 2010 a opakovala se v roce 2011 a z extrakce šedého zákalu těžilo poměrně hodně pacientů. A nyní existuje memorandum o porozumění, které bylo podepsáno za účelem vylepšení extrakčních táborů, které budou provozovány v Zimbabwe ve spolupráci s čínskými experty,“ řekl Mombeshora.

Místní oftalmologové podle něj také získají více zkušeností od svých čínských protějšků.

Jménem čínské vlády Zhou také oficiálně předal dar lékařského vybavení a spotřebního materiálu PGH na podporu rozvoje plicní a kritické péče.

„Vybavení ujde dlouhou cestu, aby pro nás zvládlo více pacientů a také vyškolilo více specialistů, takže je to dar, který stojí za to uznat,“ řekl Mombeshora novinářům.

Po podpisu smlouvy Zhou, Mombeshora a další úředníci navštívili Centrum tradiční čínské medicíny a akupunktury (TCMAC) v PGH. TCMAC bylo založeno v roce 2020, aby poskytovalo bezplatné diagnostické a léčebné služby tradiční čínské medicíny a akupunktury místním obyvatelům.

Čína a Zimbabwe sdílejí dlouhou historii lékařské spolupráce a od roku 1985 tato asijská země vyslala do Zimbabwe 20 čínských lékařských týmů.

Kromě poskytování školení zimbabwskému zdravotnickému personálu Čína pomohla Zimbabwe také vybudovat zdravotnická zařízení včetně nemocnice Mahusekwa, asi 100 km od Harare.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *