Zahraniční investoři těží z čínské politiky otevírání

S připravovanou politikou otevírání se zahraniční společnosti sázejí na čínský trh, řekl úředník tamního ministerstva obchodu čínskému ekonomickému kulatému stolu pořádanému agenturou Xinhua News Agency.

Zájem zahraničních podniků o investice v Číně roste, řekl Zhu Bing, ředitel odboru správy zahraničních investic ministerstva obchodu. Dodal, že počet nově založených firem se zahraničními investicemi po celé zemi vzrostl za prvních 11 měsíců roku 2023 meziročně o 36,2 procenta.

„Výrazně vzrostly zejména investice z rozvinutých zemí, jako jsou Velká Británie, Francie, Nizozemsko, Švýcarsko a Austrálie,“ řekl Zhu.

Podle odborníků je rostoucí přitažlivost čínského trhu z velké části připisována snahám země naplnit svůj závazek více otevřít své dveře.

V prosinci 2023 vydala Čínská státní rada komplexní plán na podporu institucionálního otevření Čínské (Šanghajské) pilotní zóny volného obchodu (FTZ) na vysoké úrovni tím, že ji sladí s vysoce standardními mezinárodními ekonomickými a obchodními pravidly.

Plán obsahuje celkem 80 opatření pokrývajících sedm oblastí včetně iniciativ na usnadnění obchodu se zbožím a službami, podporu digitálního obchodu a posílení ochrany práv duševního vlastnictví, mimo jiné.

Dříve v červenci 2023 vydala Čína 24bodovou směrnici, která má zlepšit klima pro zahraniční investice a přilákat více kapitálu.

„Institucionální otevření Číny způsobilo, že zahraniční podniky se cítí více uklidněny,“ řekl Zhao Yugang, úředník řídícího výboru Shanghai Pilot FTZ.

Zhao uvedl, že v zájmu zvýšení přitažlivosti pro mezinárodní investory bude Shanghai Pilot FTZ nadále usnadňovat přístup zahraničních investic a vytvářet spravedlivé konkurenční prostředí.

Čínský ekonomický kulatý stůl je platforma pro všechny mediální rozhovory, kterou spustila agentura Xinhua News Agency, přičemž třetí epizoda představuje zahraniční obchod a investice.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *