Snaha Číny o novou energii usnadňuje obchod a zelený rozvoj

Jihočínská provincie Kuang-tung (Guangdong), kdysi proslulá svými tradičními exportními produkty, jako je hedvábí a čaj, se nyní stala klíčovým globálním výrobním centrem, protože země pokračuje v prohlubování reforem a otevírání se a upřednostňuje vysoce kvalitní, inovacemi řízený a ekologický rozvoj.

Provincie Kuang-tung dosáhla pozoruhodného pokroku ve vývozu tří hlavních technologicky náročných ekologických produktů: nových energetických vozidel (NEV), lithium-iontových baterií a fotovoltaických produktů, tzv. „nová trojka“. Tyto produkty zaznamenaly meziroční nárůst o 310 procenta, 18,1 procenta a 27,5 procenta během prvních 11 měsíců roku 2023.

Tento posun od na práci náročného zboží s nízkou přidanou hodnotou k technologicky náročným produktům s vysokou hodnotou ztělesňuje dynamickou transformaci čínského zahraničního obchodu. Exportní úspěch „nové trojky“ nejenže pohání čínský obchod, ale také povzbuzuje globální iniciativy zeleného rozvoje.

ZELENÁ CESTA

Začátkem prosince 2023 bylo ve městě Antofagasta na severu Chile uvedeno do provozu celkem 40 zbrusu nových elektrických autobusů čínského původu, což je po Santiagu druhý region v této zemi, který po roce 2023 představil elektromobily jako součást své nabídky veřejné dopravy.

Juan Carlos Munoz, chilský ministr dopravy a telekomunikací, uvedl, že země modernizuje dopravní služby rozšířením elektromobility do více regionů. Řekl, že NEV zlepší kvalitu cestování pro všechny uživatele, protože jsou udržitelné, šetrné k životnímu prostředí a bez emisí.

Latinskoamerické země se staly důležitými trhy pro čínský export NEV. Podle údajů Národní automobilové asociace Chile tvoří NEV vyrobené v Číně 51,6 procenta prodeje elektrických vozidel v zemi v roce 2022.

Před dvěma lety Izrael Aguilar, obyvatel Mexico City, vyměnil své auto na benzinový pohon za elektromobil od čínské automobilky. Podobně Carlos Rendon, mexický profesionální řidič, který nasbíral většinu svých zkušeností s dieselovými kamiony, se připojil k přepravnímu týmu mexického pivovaru Grupo Modelo, který používá nákladní vozy čínského výrobce elektromobilů BYD.

„S elektrickými vozy snižujeme znečištění v každodenním provozu, což je výhodné pro další generace,“ řekl Rendon.

Ve městě Pazardzhik v jižním Bulharsku se na slunci lesknou obrovské solární panely. Všechny moduly solárních článků použité v tomto solárním parku jsou od čínských dodavatelů.

Čínské investice v Bulharsku hrají podle bývalé bulharské vicepremiérky Daniely Bobevové stále důležitější roli v oblastech, jako je výstavba fotovoltaických průmyslových parků.

„Existuje velký potenciál pro spolupráci mezi Čínou a Bulharskem a také zeměmi střední a východní Evropy v oblasti zelené ekonomiky,“ uvedla Bobevová.

NOVÁ DYNAMIKA

V září 2023 bylo z jihočínské metropole Šen-čen (Shenzhen) do Thajska odesláno celkem 1580 BYD NEV, čímž byl vytvořen nový rekord v největší jednotlivé zásilce nových energetických vozidel od otevření mezinárodního logistického přístavu Xiaomo. Začátkem prosince loňského roku bylo také odesláno 10 elektrických školních autobusů vyrobených společností BYD z Šen-čenu do Ameriky.

Údaje ukázaly, že v prvních třech čtvrtletích roku 2023 vyvezl Šen-čen lithium-iontové baterie, NEV a fotovoltaické produkty v hodnotě 49,65 miliardy jüanů (asi 155 miliard Kč), 13,11 miliardy jüanů (asi 40,96 miliardy Kč) a 2,22 miliardy jüanů (asi 6,94 miliardy Kč), v tomto pořadí, s příslušným růstem sazby 24,1 procenta, 432 procent a 21 procent. Tato čísla potvrzují, že „nová trojka“ má nadále silný vliv.

Celní údaje ukázaly, že čínský dovoz a vývoz zboží se v říjnu loňského roku vrátil do kladných hodnot, zatímco tempo růstu se v listopadu dále zvýšilo na 1,2 procenta, čímž se upevnil stabilní a zlepšující se trend.

Prodeje BYD se v říjnu 2023 umístily na prvním místě na trhu nových energetických vozidel v Brazílii s podílem 71,7 procenta na trhu s elektrickými vozy. V prvních deseti měsících roku 2023 se BYD stal kumulativním šampionem v prodeji elektrických vozidel v Singapuru, Thajsku a Kolumbii.

„Nová trojka“ řídí transformaci Číny v obchodní velmoc a poskytuje silnou podporu pro stabilizaci makroekonomického prostředí.

„Stále se rozšiřující rozsah, neustále se optimalizující struktura a rostoucí podíl na mezinárodním trhu, to vše svědčí o vysoce kvalitním rozvoji čínského zahraničního obchodu,“ řekl Zhuang Rui, výkonný děkan Institutu mezinárodní ekonomiky na University of International Business and Economics.

DŮRAZ NA TECHNOLOGII

Značka „Made in China“ prochází transformační modernizací uprostřed globální restrukturalizace průmyslového řetězce a představuje na mezinárodním trhu řadu špičkových produktů s vysokou přidanou hodnotou, jejichž příkladem je „nová trojka“.

Koncem prosince 2023 byla v okrese Chua-tu (Huadu) v Kuang-čou (Guangzhou) slavnostně otevřena špičková výrobní linka na fotovoltaické moduly o výkonu 16 GW. Robotické rameno na konci této linky má za úkol zvednout panel, čímž usnadňuje rychlou kontrolu produktu pracovníkem, která trvá jen několik sekund.

Tento racionalizovaný a efektivní výrobní proces vděčí za svůj úspěch značným investicím do výzkumu a vývoje. Sun Bin, zástupce generálního ředitele společnosti Gokin Solar Co., Ltd., vlastníka továrny, potvrdil závazek společnosti zvýšit investice do výzkumu a vývoje, upřednostňovat kvalitu produktů a přispívat k zelené transformaci země.

Díky pohybu robotických ramen a rychlé a přesné instalaci komponent je nová energetická továrna na výrobu automobilů Aion společnosti GAC Group schopna dokončit montáž NEV za pouhých 53 sekund.

Zástupce generálního ředitele GAC Aion Zheng Chunqi uvedl, že vysoce flexibilní technologický balíček vyvinutý společností umožňuje továrně zvýšit efektivitu o 20 procent.

Tím, že se Čína chopila nových technologických příležitostí, jako je nová energie a digitalizace, aby poháněla růst exportu „nové trojky“, nabízí Čína světu nové možnosti rozvoje a zůstává klíčovým motorem globálního hospodářského růstu, řekl Zhang Yansheng, hlavní výzkumník Centra pro mezinárodní ekonomickou výměnu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *