Praktická spolupráce Číny a Austrálie přináší plodné výsledky

Čínský velvyslanec v Austrálii Xiao Qian ve středu prohlásil, že rok 2023 byl pro vztahy mezi Čínou a Austrálií rokem „výměny, dialogu a zlepšování“, ve kterém byl obnoven dialog a spolupráce napříč všemi oblastmi a praktická spolupráce přinesla plodné výsledky.

Ve svých poznámkách na novoroční recepci čínských a australských médií na čínské ambasádě v Canbeře Xiao uvedl, že obousměrný obchod dosáhl historického maxima a investiční spolupráce zaznamenala pozitivní pokrok. Podle údajů zveřejněných australským statistickým úřadem činil celkový obchod se zbožím mezi oběma zeměmi od ledna do listopadu 2023 281,263 miliardy australských dolarů (asi 184,86 miliardy amerických dolarů), což představuje meziroční nárůst o 8,52 procenta.

Xiao uvedl, že obě strany řádně vyřešily své legitimní obchodní obavy na základě vzájemného respektu. Australské uhlí, řezivo, ječmen, seno a další produkty se vrátily na čínský trh a Austrálie opět poskytla komerční pronájem darwinského přístavu soukromé společnosti v čínském vlastnictví. Obě země dosáhly principiálního konsenzu ohledně řádného řešení obchodních sporů o vývozu australského vína do Číny.

Dynamika kulturních a mezilidských výměn se zlepšuje, poznamenal Xiao a dodal, že Čína zůstává největším australským zdrojem zahraničních studentů. V prvních třech čtvrtletích roku 2023 navštívilo Austrálii více než 380 000 čínských turistů.

„Vzhledem k tomu, že rok 2024 je 10. výročím založení komplexního strategického partnerství mezi Čínou a Austrálií, rozvoj čínsko-australských vztahů čelí významným příležitostem,“ řekl čínský velvyslanec a doufá, že obě strany budou spolupracovat na podpoře nepřetržitého rozvoje dvoustranných dohod.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *