Po 60 letech jsou vztahy mezi Čínou a Francií nadále přínosem pro světový mír a stabilitu

V roce 2024 si připomínáme 60. výročí čínsko-francouzských diplomatických vztahů. Tento vztah přestál řadu problémů a přinesl užitek oběma národům i celému světu.

Jedinečná historie čínsko-francouzských vztahů formovala „čínsko-francouzského ducha“ vyznačujícího se nezávislostí, vzájemným porozuměním, předvídavostí, vzájemným prospěchem a oboustranně výhodnou spoluprací, jak řekl ve čtvrtek čínský prezident Si Ťin-pching ve video projevu na recepci v Pekingu, která oslavila toto 60. výročí.

Zahájení diplomatických vztahů mezi Čínou a Francií před šesti desetiletími znamenalo klíčový okamžik v mezinárodních vztazích. Předseda Mao Ce-tung a generál Charles de Gaulle s mimořádnou moudrostí a odvahou otevřeli dveře výměně a spolupráci mezi Čínou a Západem a přinesli světu naději uprostřed studené války.

Od té doby, navzdory rozdílům v sociálních systémech, historickém zázemí a kulturách, Čína a Francie důsledně prokazovaly vzájemný respekt, zapojovaly se do vzájemného učení a podporovaly spolupráci založenou na principu hledání společného základu a zároveň ponechání stranou rozdílů. Jejich trvalé partnerství slouží jako model mírového soužití a vzájemného prospěchu.

V posledních šesti desetiletích zaznamenaly vztahy mezi Čínou a Francií řadu historických milníků.

Francie je první velkou západní zemí, která formalizovala diplomatické vztahy s Čínou, což je katalyzátorem posunu ke globálnímu dialogu a spolupráci.

Od průkopnické inaugurační civilní letecké trasy mezi Čínou a Západem až po zahájení společných podniků s cílem prozkoumat trhy třetích stran, jsou tyto průkopnické iniciativy příkladem trvalého „čínsko-francouzského ducha“ a jeho transformačního dopadu na bilaterální vztahy.

V rozhovoru pro agenturu Xinhua řekl bývalý francouzský premiér Laurent Fabius, že Čína a Francie jsou oddány nezávislosti, multilateralismu a míru.

„Nechceme blokovou politiku s riziky konfliktů, jež to přináší,“ řekl.

Pod vedením „čínsko-francouzského ducha“ se hospodářská spolupráce a obchodní výměna mezi oběma zeměmi sblížily. Francie je již třetím největším obchodním partnerem Číny a třetím největším zdrojem investic v reálném vyjádření v EU. Čína je největším obchodním partnerem Francie v Asii a sedmým největším globálně.

Počet provozovaných letadel Airbus francouzské výroby v Číně vzrostl podle oficiálních stránek společnosti na více než 2100 letadel, což do konce prvního čtvrtletí roku 2023 představovalo více než 50 procent trhu, zatímco francouzští spotřebitelé stále více upřednostňují čínské mobilní telefony, elektrická vozidla a další produkty.

Mezilidská výměna také dosáhla nového maxima, protože Čína oznámila 1. prosince loňského roku, že zavede 15denní bezvízovou politiku pro francouzské krátkodobé návštěvníky Číny, a Francie později také oznámila, že čínští držitelé magisterských titulů, kteří studovali ve Francii, mohou získat pětiletá víza.

Takové kroky jistě posílí kulturní výměnu mezi dvěma civilizacemi Východu a Západu.

Předseda skupiny francouzsko-čínského přátelství Francouzského národního shromáždění Eric Alauzet řekl, že 60 let pospolitosti mezi Francií a Čínou poskytne základ pro rozvoj dalších šesti desetiletí vazeb.

Dnes je svět v klíčovém okamžiku. Čína a Francie musejí jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN dodržovat své sdílené diplomatické zásady. Jsou zodpovědní za vytyčení společného kurzu k míru, bezpečnosti, prosperitě a lidskému pokroku.

Doufáme, že během příštích 60 let budou Čína a Francie spolupracovat na posílení svých bilaterálních vztahů, podpoře multipolárního světa a přispění ke globálnímu míru a stabilitě.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *