Jihočínské Kuang-si zažívá boom vývozu ovoce

Téměř 50 tun mandarinek orah ze sadařství v Kuang-si Ming-ming (Guangxi Mingming Orchard Group) bylo naloženo na loď v přístavu Šen-čen (Shenzhen) v jihočínské provincii Kuang-tung (Guangdong) a v pátek bylo odesláno do Kanady.

„Naše mandarinky orah se začaly do Kanady vyvážet před čtyřmi lety. Nejprve to bylo hlavně do supermarketů v čínské čtvrti. Nyní jsme se stali přímým dodavatelem Costco v Kanadě a kvalitu našich mandarinek orah postupně uznali kanadský trh,“ řekl Ji Sufeng, předseda Guangxi Mingming Orchard Group v jihočínské autonomní oblasti Kuang-si Čuang (Guangxi) Zhuang.

Ji řekl, že Severní Amerika, Střední východ a jihovýchodní Asie jsou tři hlavní mezinárodní trhy pro vývoz ovoce společnosti.

„V roce 2023 jsme vyvezli téměř 1200 tun mandarinek orah,“ řekl Ji. „Od ledna letošního roku jsme vyvezli dva kontejnery ovoce do Thajska a jeden kontejner do Dubaje. Kromě této hromadné expedice do Kanady musíme v těchto dnech pracovat přesčas, abychom připravili další zboží na export do Thajska, Singapuru, Malajsie a dalších zemí jihovýchodní Asie.“

Společnost si klade za cíl rozšířit v roce 2024 rozsah exportu mandarinek orah na 4000 tun, dodal předseda.

Mandarinka orah je citrusový plod se silnou slupkou, který pochází z Izraele a který se pěstuje v okrese Wu-ming (Wuming) v Nan-ningu (Nanning), hlavním městě autonomní oblasti Kuang-si Čuang, od roku 2012. Díky jedinečnému subtropickému monzunovému klimatu a půdním podmínkám je sladkost mandarinek orah o něco silnější než kyselost, což dokonale vyhovuje potřebám spotřebitelů a má za následek výraznou tržní výhodu.

Oblast Wu-ming (Wuming) je největší oblastí produkující mandarinky orah v zemi a může se pochlubit více než 460 000 MU (asi 30 666,7 hektaru) produkční oblasti ovoce, zatímco její produkce dosáhla v roce 2023 podle místních zemědělských úřadů více než 1,5 milionu tun.

V posledních letech okres Wuming neustále vylepšuje průmyslový řetězec mandarinek orah. Je domovem 135 třídíren ovoce a 216 třídicích a zpracovatelských linek ovoce s roční zpracovatelskou kapacitou více než 1 milion tun mandarinek orah. K dispozici je 307 chladírenských jednotek na konzervaci ovoce se skladovací kapacitou 150 000 metrů krychlových, které efektivně prodlužují dobu čerstvosti a zásobování mandarinek orah, a pomáhají tak ovoci postupně vstoupit na mezinárodní trhy.

Údaje z celnice v Nan-ningu ukazují, že v Kuang-si je 94 ovocných podniků s vývozní kvalifikací pro mandarinky orah, z nichž 26 je ve Wu-ming. Existuje také 58 podniků na balení ovoce s exportní kvalifikací včetně 20 ve Wu-mingu. V roce 2023 vyvezl Nan-ning 4712,8 tuny mandarinek orah v hodnotě asi 52,86 milionu jüanů (asi 169,6 milionu Kč).

Kuang-si má dobré podmínky pro výsadbu ovoce s bohatým deštěm a slunečním svitem. Pěstuje se zde téměř 300 druhů ovocných stromů, což představuje 70 procent druhů ovocných stromů v Číně.

V roce 2022 přesáhla oblast pěstování zahradního ovoce v Kuang-si 20 milionů mu, jeho produkce ovoce přesáhla 30,8 milionu tun a celková hodnota produkce ovoce přesáhla 170 miliard jüanů (asi 545 miliard Kč), což z něj dělá známou oblast produkující ovoce v Číně. Očekává se, že produkce ovoce Kuang-si pro rok 2023 dosáhne ročního cíle 33,89 milionu tun, což je meziroční nárůst o více než 10 procent.

V posledních letech, s prohlubováním hospodářské spolupráce a obchodní výměny zemědělských produktů mezi Čínou a ASEAN, se komplementární výhody obchodu se zemědělskými produkty mezi Kuang-si a ASEAN staly výraznějšími. Zeměpisné výhody pozemních a námořních spojení s ASEAN také dodaly vitalitu neustálému rozšiřování vývozu ovoce z Kuang-si.

V přístavu Jou-i-kuan (Youyiguan) v pohraničním městě Kuang-si Pching-siang (Guangxi Pingxiang) má být téměř 20 tun čerstvého tomelu patřícího společnosti Guangxi Shengnong Import and Export Trade Co., Ltd. vyvezeno do Vietnamu poté, co je zkontrolují místní celníci.

„Tyto tomely, které vyvážíme do Vietnamu, jsou všechny původní tomely vyprodukované ve městě Kuej-lin (Guilin) v Kuang-si. Od letošního Nového roku jsme do Vietnamu vyvezli téměř 300 tun tomelů,“ řekl generální ředitel společnosti Gao Cuiying.

Gao dodal, že spolu s popularitou ovoce z Kuang-si na trzích jihovýchodní Asie se stále více podniků v Pching-siang (Pingxiang) zabývá vývozem ovoce.

Podle údajů poskytnutých celnicí v Nan-ningu v roce 2023 dovezlo Kuang-si zemědělských produktů z ASEAN za 16,71 miliardy jüanů (asi 53,64 miliardy Kč), což představuje meziroční nárůst o 43,1 procenta. Zároveň byly na trhu ASEAN dobře přijaty také speciální ovoce z Kuang-si, jako jsou mandarinky orah a sladké mandarinky.

V roce 2023 vyvezlo Kuang-si zemědělských produktů do ASEAN za 10,71 miliardy jüanů (asi 34,4 miliardy Kč), což představuje roční nárůst o 1,2 procenta. Mezi nimi vývoz citrusů činil 1,33 miliardy jüanů (asi 4,3 miliardy Kč), což představuje meziroční nárůst o 20,7 procenta.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *