Hedvábná stezka dodává gruzínské speciality na čínské jídelní stoly

Poté, co se Zhang Xinguo na první doušek zamiloval do gruzínského vína, rozhodl se v roce 2013, ve stejném roce, kdy byla navržena Iniciativa Hedvábné stezky (BRI), přinést tuto exotickou chuť na jídelní stoly Číňanů.

Jeho podnikání specializující se na gruzínské víno vzkvétalo, stal se jedním z hlavních velkoobchodníků s tímto produktem v Číně, a to díky vlně vzkvétající spolupráce mezi partnery BRI.

„Přešel jsem od dovozu jednoho kontejneru vína v prvním roce k dovozu více než 150 kontejnerů ročně,“ řekl hrdě Zhang. Společnost Xinjiang Jiuping Import and Export Co., Ltd. v současné době získává víno od více než deseti gruzínských dodavatelů a může se pochlubit obchodními zástupci pokrývajícími různé regiony po celé Číně.

Pro gruzínské a čínské národy je cesta ceněného vína na východ symbolem prohlubující se a upevňující hospodářské a obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi a slouží také jako důkaz transformačního vlivu BRI.

Mezitím si stále větší množství vysoce kvalitních produktů z Gruzie, jako jsou víno, minerální voda a sušené ovoce, nachází cestu na jídelní stoly Číňanů, díky vysoce kvalitnímu vývoji BRI.

Časté výměny názorů na vysoké úrovni mezi příslušnými vládami a živé interakce mezi podniky podtrhují prohlubující se a upevňující spolupráci obou zemí v různých oblastech.

GRUZÍNSKÉ VÍNO NA ČÍNSKÝCH STOLECH

Gruzínské víno pocházející z jednoho ze světových vinařských rodišť je proslulé vysokou kvalitou, vynikající chutí a podmanivou vinařskou kulturou.

V roce 2022 byly vyvezeny více než 103 miliony litrů gruzínského vína do 60 zemí a regionů po celém světě a Čína je podle údajů gruzínského ministerstva pro ochranu životního prostředí a zemědělství čtvrtým největším exportním trhem Gruzie.

Čína je jedním z nejslibnějších a prioritních trhů pro gruzínské víno, řekl Iuri Nozadze, náměstek ministra gruzínského ministerstva, a dodal, že Gruzie aktivně zlepšuje marketingové aktivity v Číně a účastní se velkých výstav a doufá, že bude dále podporovat hospodářskou a obchodní spolupráci mezi oběma zeměmi.

Počáteční průzkum trhu v Číně se však ukázal jako náročný, protože mnoho čínských spotřebitelů neznalo gruzínské víno. Zhang se s touto překážkou vypořádal organizováním četných degustačních akcí a postupně si získal více čínských spotřebitelů tím, že podporoval uznání gruzínského vína. „Stále více Číňanů začalo považovat gruzínské víno za zajímavé.“

„Přátelství, stejně jako dobré víno, časem zraje.“ Toto rčení výstižně vystihuje kvetoucí vztah mezi Čínou a Gruzií.

Začátkem prosince 2023 se v Tbilisi, hlavním městě Gruzie, konala gruzínsko-čínská komoditní výstava Sin-ťiang (Xinjiang), pořádaná podradou regionu Sin-ťiang Čínské rady pro podporu mezinárodního obchodu.

Jako jeden z významných vinařských regionů Číny Sin-ťiang také neustále rozšiřuje svůj vinařský průmysl. Zúčastnění vinaři ze Sin-ťiang na výstavě pocházeli z různých regionů včetně Turpanu a mongolské autonomní prefektury Bortala. Zároveň gruzínští producenti vína předvedli své vyhlášené víno z místní produkce.

Suliko Nemsadze, vedoucí gruzínského výrobce vína Mtevino, řekl agentuře Xinhua, že víno z různých regionů v Gruzii sbližuje, poskytuje místním příležitost ochutnat víno s různými příchutěmi a nabízí podnikům z obou zemí možnost sdílet své historické tradice a výrobní techniky.

Víno je pouze jedním z prostředků, které podporují hlubší spolupráci mezi čínskými podniky a jejich gruzínskými protějšky. Podle organizátorů bylo během této výstavy podepsáno několik projektů zahrnujících zemědělské produkty, bavlněné textilie a kašmírové produkty, což dokazuje mnohostrannou povahu rostoucího partnerství obou zemí.

VÍCE BILATERÁLNÍCH OBCHODNÍCH VAZEB

Čínsko-gruzínská spolupráce zažívá rychlý pokrok. Během návštěvy gruzínského premiéra Irakliho Garibašviliho v Číně v červenci 2023 vydaly oba státy společné prohlášení o navázání strategického partnerství. V září 2023 Gruzie oznámila bezvízovou politiku pro čínské občany.

„Toto opatření představuje významnou výhodu pro efektivní výměnu a spolupráci mezi podniky z obou stran,“ řekl He Ying, úředník z podrady Sin-ťiang Čínské rady pro podporu mezinárodního obchodu.

Pro Yu Hua, výkonného prezidenta Čínské obchodní komory v Gruzii, který pracuje a žije v této malebné zemi více než 20 let, je nedávný nárůst počtu čínských turistických skupin pozoruhodný.

„Čínská vládní oddělení a místní vládní delegace navštěvují Gruzii a stále větší počet čínských společností zde zkoumá obchodní příležitosti,“ řekl Yu agentuře Xinhua.

Yu dodal, že čínské produkty, zejména domácí spotřebiče a elektronické produkty, získaly vliv mezi gruzínskými spotřebiteli, zatímco čínské společnosti se začínají pouštět do nových oblastí, jako je místní logistika. „Celkově je zde značný prostor pro čínské společnosti, které zde chtějí rozšířit svůj trh.“

Mezitím gruzínští podnikatelé také přičichli k příležitostem v Číně uprostřed vzkvétající spolupráce.

V roce 2019 založil gruzínský podnikatel Giorgi Rtveladze společnost specializující se na přeshraniční obchod v jihočínské provincii Chaj-nan (Hainan). Během pouhých čtyř let se stal zástupcem dvou gruzínských výrobců vína v Číně a navázal téměř 10 partnerství v místech, jako jsou Peking, Tchien-ťin (Tianjin), Chaj-nan (Hainan), Fu-ťien (Fujian), Šan-tung (Shandong), Sin-ťiang (Xinjiang) a dalších regionech na provinční úrovni.

„Kancelářské prostory zdarma a zlevněné skladové prostory poskytované příznivou politikou čínské vlády se ukázaly jako užitečné v raných fázích mého podnikatelského úsilí,“ řekl mladý gruzínský podnikatel radostně.

Uprostřed rostoucí diplomatické výměny mezi čínskou a gruzínskou vládou, která podporuje posílenou spolupráci napříč různými sektory, vyjádřil Rtveladze optimismus ohledně rozšiřování svých obchodních aktivit v Číně. „Jsem stále pevnější v rozvoji svého podnikání v Číně.“ Nastínil také plány na brzké prozkoumání pilotní zóny volného obchodu Sin-ťiang s cílem rozšířit svou prodejní síť.

Čínský velvyslanec v Gruzii Zhou Qian uvedl, že Čína a Gruzie mají silné základy pro hospodářskou a obchodní spolupráci, přičemž Čína je trvale třetím největším obchodním partnerem Gruzie. Ustavení strategického partnerství vytvoří více příležitostí pro mezilidskou výměnu a obě země mají velký potenciál pro spolupráci mimo jiné v oblasti vzdělávání, sportu a cestovního ruchu.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *