Dohoda RCEP posiluje obchodní vztahy mezi Čínou a Thajskem

Thajský kokos, známý svou bohatou a sladkou chutí, si na čínském trhu získal významnou oblibu. V posledních letech se v Číně široce používá v různých potravinách a nápojích, jako jsou koláče a káva, zejména po implementaci dohody o regionálním komplexním hospodářském partnerství (RCEP).

Dohoda RCEP, která vstoupila v platnost 1. 1. 2022, zahrnuje 15 asijsko-pacifických zemí včetně 10 členských států ASEAN a jejich pěti obchodních partnerů, konkrétně Číny, Japonska, Korejské republiky, Austrálie a Nového Zélandu.

Po dvou letech těžilo z RCEP mnoho thajských průmyslových odvětví v zemědělství, textilu a automobilech. Snížení cel dále stimulovalo růst obchodu a investic členských zemí RCEP. V roce 2022 vzrostl obchod Thajska s ostatními členy RCEP meziročně o 7,11 procenta na 300 miliard U.S. dolarů.

Dohoda také posílila obchodní spolupráci mezi Čínou a Thajskem. Podle Han Zhiqiang, čínského velvyslance v Thajsku, v prvních 10 měsících roku 2023 dosáhl dvoustranný obchod mezi oběma zeměmi 105,1 miliardy dolarů. Čína byla i nadále největším obchodním partnerem Thajska již 11. rok v řadě a jejím největším zemědělským exportním trhem, z něhož samotné tropické ovoce dosáhlo 5,8 miliardy dolarů, což představuje 90 procent thajského vývozu ovoce.

Han řekl, že thajský durian se na čínském trhu proměnil z ovoce specializovaného na specializovaný produkt na produkt „top stream“. Čínští spotřebitelé upřednostňují thajské ovoce a čínská vláda podporuje vývoz thajských zemědělských produktů do Číny.

„Jako dovozci ovoce mi dohoda RCEP přináší skutečné výhody. Rostoucí obliba thajských kokosových ořechů v Číně mi také přináší nové příležitosti,“ řekl Mo Ťia-ming, obchodník s ovocem v Nan-ningu (Nanning), hlavním městě jihočínské autonomní oblasti Kuang-si Čuang (Guangxi Zhuang).

Díky Iniciativě Hedvábné stezky (BRI) a RCEP byly přijaty rozmanitější způsoby obchodu a dopravy a na čínský trh se dostalo více thajského zboží za příznivé ceny.

Přeprava čerstvých thajských durianů z Thajska do jihozápadní čínské obce Čchung-čching (Chongqing) na vlajkové lodi projektu BRI, čínsko-laoské železnici, trvá pouhé čtyři dny. To je obrovské zlepšení ve srovnání s předchozími pozemními a námořními trasami, které trvaly osm až 10 dní.

„Zboží, které bylo možné dříve zakoupit pouze během cesty do Thajska, je nyní k dispozici v místních supermarketech s bohatým sortimentem,“ řekla Huang Ying a dodala, že má doma mnoho thajských produktů od rýže a koření až po polštáře a matrace a výrobky pro každodenní ochranu před sluncem.

Dohoda RCEP rovněž posílila průmyslové řetězce Číny a Thajska a přinesla podnikům nové příležitosti.

Stavební stroje od Guangxi Mesda Group Co., Ltd. v posledních letech vstoupila na trhy zemí ASEAN, jako je Thajsko, a místní zákazníci ji vřele přivítali.

Huang Kanghua, předseda společnosti, uvedl, že země ASEAN mají velkou poptávku po vyspělých čínských technologiích a produktech. „Jsme plni důvěry v trh ASEAN,“ řekl Huang.

Za prvních devět měsíců roku 2023 požádaly čínské podniky o 264 investičních projektů v Thajsku, což je meziročně o 196,6 procenta více, s celkovou investiční hodnotou 2,8 miliardy amerických dolarů, což je meziročně o 116,5 procenta více. Čína si i nadále zachová pozici největší zdrojové země zahraničních investic v Thajsku.

Kirida Bhaopichitr, ředitelka Ekonomické zpravodajské služby Thajského vývojového výzkumného institutu, uvedla, že čínské investice řídí růst odvětví, jako jsou elektrická vozidla v Thajsku.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *