Čína se přiblížila k upgradu dohody o volném obchodu se Švýcarskem za účelem hlubší spolupráce

Čína a Švýcarsko v pondělí oznámily dokončení společné studie proveditelnosti o modernizaci bilaterální dohody o volném obchodu (FTA), což je důležitý krok směrem k jednáním a hlubší hospodářské spolupráci.

Během pondělních rozhovorů mezi hostujícím čínským premiérem Li Qiangem a prezidentkou Švýcarské konfederace Violou Amherdovou se obě strany dohodly na brzkém zahájení formálních jednání o aktualizaci dohody o volném obchodu.

V neděli přijel do Švýcarska na oficiální návštěvu, čímž zahájil nejnovější epizodu výměn na vysoké úrovni mezi oběma zeměmi.

Cui Hongjian, profesor Akademie regionálního a globálního vládnutí na Pekingské univerzitě zahraničních studií, řekl, že to odráží závazek obou národů podporovat otevřený a spravedlivý obchod v době, kdy protekcionismus vrhá stín na mezinárodní obchod.

„Na pozadí narůstající antiglobalizace a protekcionismu vyslal společný krok mezi Čínou a Švýcarskem jasný signál prosazování multilateralismu založeného na pravidlech volného obchodu,“ řekl expert agentuře Xinhua.

Čína a Švýcarsko se zavázaly podporovat svou silnou ekonomiku. V roce 2022 dosáhl obousměrný obchod 57,3 miliardy U.S. dolarů, což je podle statistik čínského Generálního celního úřadu meziročně o 30 procent více.

Cui řekl, že možné snížení obchodních překážek a odstranění cel zlepší přístup na trh pro podniky na obou stranách a podpoří hladší tok zboží a služeb, což povede k nárůstu bilaterálního obchodu a investic.

Během Liova pobytu ve Švýcarsku Čína oznámila jednostranné bezvízové ​​zacházení se Švýcarskem a švýcarská strana další usnadnění vízového režimu pro čínské občany i čínské podniky investující ve Švýcarsku.

Tyto politiky usnadní kulturní a ekonomickou výměnu, podpoří cestovní ruch a přilákají zahraniční investice pro obě strany, dodal Cui.

Švýcarsko, jako jedna z prvních západních zemí, která uznala nově založenou Čínskou lidovou republiku, navázalo diplomatické vztahy s Čínou v roce 1950. Od té doby bylo dosaženo pozoruhodného pokroku v bilaterálních výměnách a spolupráci.

„Obě strany by měly prozkoumat více konvergujících zájmů, posílit spolupráci ve volném obchodu, clech a dalších oblastech a podporovat a posilovat nové oblasti růstu spolupráce v oblasti zeleného rozvoje, financí a digitální ekonomiky,“ řekl.

V návaznosti na poznámky, které Li učinil, vyjádřila švýcarská strana ochotu pokračovat v kvalitním dialogu s Čínou, prohloubit spolupráci v oblastech, jako jsou ekonomika a obchod, vzdělávání, finance, věda a technologie, stejně jako mezilidskou a kulturní výměnu.

„Je to znamení přání prohloubit tento velmi bohatý vztah, který spojil naše dvě země,“ řekl Jean-Jacques de Dardel, bývalý velvyslanec Švýcarska v Číně.

V roce 2023 si Li vybral Evropu jako svou první destinaci pro zahraniční návštěvy od nástupu do úřadu. Začátkem letošního roku čínský premiér znovu vkročil na evropský kontinent, čímž zahájil výměnu mezi Čínou a Evropou na vysoké úrovni.

Podle Yang Chenxi, výzkumného pracovníka Čínského institutu mezinárodních studií, potvrdila návštěva trvalou dynamiku vysokoúrovňových interakcí mezi Čínou a Evropou a odráží ochotu Číny spolupracovat s evropskými a dalšími národy, aby zvládly složitosti globální současnosti.

Během svého pobytu ve Švýcarsku se Li zúčastní i výročního zasedání Světového ekonomického fóra 2024 a pronese speciální projev. Svět očekává trvalé úsilí Číny usnadnit ekonomickou globalizaci i její návrhy na podporu růstu.

„Čína má důležitý hlas ve světových záležitostech a my doufáme, že tento hlas bude v roce napětí a mezinárodních potíží využit k nejlepšímu prospěchu všech zúčastněných stran,“ řekl Jean-Jacques de Dardel agentuře Xinhua.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *