Tradiční klobouky Liu ve tvaru lví hlavy z Šan-tungu v Lan-lingu znovu získávají na popularitě a dodávají výšivce Lu nové kouzlo

Ručně vyráběné klobouky Liu ve tvaru lví hlavy, tradiční civilní řemeslo zvýrazňující nádherné výšivky z Šan-tungu (Shandong) nebo Lu v okrese Lan-ling (Lanling), znovu získávají na popularitě mezi místními lidmi i ve městě Lin-i (Linyi) v provincii Šan-tung ve východní Číně.

S historií starší než 120 let jsou klobouky Liu ve tvaru lví hlavy, vyšívané pro děti ženskými členkami rodiny Liu v Lan-lingu, obzvláště oblíbené vzhledem ke svému pěknému designu a příznivému významu a byly typickým symbolem tradičního zvyku v jižním Šan-tungu.

Obecně existují dva typy klobouků ve tvaru lví hlavy, ty vycpané s vyšívanými látkami jako „ocásky“ a obyčejné, přičemž oba jsou vyrobeny v pěti fázích postupu, který zahrnuje přípravu materiálu, stříhání, vyšívání, šití, lemování a závěrečnou kombinaci.

Mezi všemi postupy jsou při výrobě klobouků ve tvaru lví hlavy nejdůležitější vzory výšivek.

Kromě použití tradičních technik vyšívání využívá výroba klobouků ve tvaru lví hlavy ženami z rodiny Liu v Lan-lingu mnoho metod šití známých ve výšivkách Lu s odvážným použitím barev, jako je červená a purpurově červená, aby se projevily půvab a radost dětí.

Když jsou oči, nos a uši na klobouku ve tvaru lví hlavy prošity různými barvami nití a ozdobeny zlatými nitěmi nebo barevnými stuhami nebo vyšívacími nitěmi, celý klobouk ve tvaru lví hlavy se stane živějším, což ztělesňuje podstatu a krásu výšivky Lu.

Liu Jingzhi, dědička techniky výroby klobouků ve tvaru lví hlavy své rodiny, která byla v roce 2016 zařazena mezi programy nehmotného kulturního dědictví (ICH) na úrovni města ve městě Lin-i, prozkoumala na základě technik zděděných od členů její rodiny, více nových metod vyšívání v posledních několika desetiletích.

Jako mistr těchto tradičních a nových metod šití vedla Liu mnoho žen ve své rodině, aby se naučily vyrábět klobouky ve tvaru lví hlavy, a založila rodinnou dílnu Liu, aby vytvořila inovativní ruční řemesla různých typů, aby oživila tradiční řemeslo.

K dnešnímu dni byly výšivky z její dílny vystaveny na mnoha výstavách, jako jsou „Čínské hračky z Lin-i, vzdělávání v raném dětství a těhotenské a kojenecké výrobky“, „Čína (Lin-i) – mezinárodní umělecká výstava“, „Výstava řemesel z Šan-tungu“ a „Nehmotné kulturní dědictví – scénická místa a kampusové aktivity v Šan-tungu“.

Podle televizních pořadů televizní stanice v Lan-ling a televizní stanice v Lin-i lze nyní v Lan-lingu vidět mnoho ručně vyráběných výrobků z dílny Liu Jingzhi, a to včetně bavlněných botiček se lví hlavou, kalhot zdobených lvími hlavami pro kojence, polštářů pro děti, klobouků pro mladistvé, látkových zvířat, látkových lotosů a vyšívaných tašek.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *