Ruční řemesla z lidových látek oživují paměť místních obyvatel v horské oblasti I-meng v jihovýchodním Šan-tung

V Čeng-čchengu (Zhengcheng), malém městě nacházejícím se v zázemí horské oblasti I-meng (Yimeng) v jihovýchodním Šan-tungu (Shandong), si lidové látkové řemeslné výrobky, jako jsou klobouky s tygřími hlavami a boty, znovu získávají přízeň místních obyvatel, když znovu probouzejí vzpomínky na sladké dětství.

V dnešní době lze v Čeng-čcheng, které je rodným městě Zengziho, čínského filozofa a studenta Konfucia, pravidelně spatřit klobouky a boty ve tvaru tygří hlavy a další látkové ruční práce včetně váčků a malých ozdob vyšívaných roztomilými vzory.

Klobouky a boty ve tvaru tygří hlavy jako typický představitel tradičního lidového oděvu a doplňků pro děti v Číně obvykle ztělesňují přání lidí po radostném a bezpečném životě a místní vesničané je již odedávna milují.

V horské oblasti I-meng zůstává výroba bot a klobouků ve tvaru tygří hlavy pro děti před Jarním festivalem a Festivalem dračích lodí tradičním zvykem místních obyvatel.

Jako místní dědici techniky výroby nehmotného kulturního dědictví (ICH) jsou Shao Zeying a Li Jingfeng z vesnice Fu-min (Fumin) a Han Jinxiang z vesnice Wu-čcheng (Wucheng) mistry ve výrobě klobouků a bot ve tvaru tygří hlavy, které vypadají jako živé.

Každý rok před jarním festivalem je domov Hana Jinxianga často přeplněný vesničany, kteří touží objednat pro své děti boty a klobouky ve tvaru tygří hlavy.

Ti, kteří obvykle sedí kolem Hana Jinxianga a mluví o svém každodenním životě, si opravdu užívají zručné vyšívání dědice ICH.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *