Papírová umělecká díla jako koníček i kulturní dědictví

Papírové vystřihovánky jsou jednou z nejoblíbenějších forem čínského lidového umění. Používají se k ozdobení oken, dveří, luceren a domácích stromků.

Velmi oblíbenými motivy jsou znamení zvěrokruhu (krysa, buvol, tygr, králík, drak, had, kůň, koza, opice, kohout, pes či prase) a jeřábi, ryby, kočky, netopýři a mnoho dalších symbolů souvisejících s čínskou kulturou. Netopýr, který má v evropské kultuře spíše negativní konotace, v Číně symbolizuje štěstí a v kombinaci s hákovým křížem, což znamená „deset tisíc“ (velmi mnoho), prostě představuje nekonečné štěstí. Čínský znak fu znamená netopýr a štěstí zároveň.

V dnešní době jsou tradiční čínské vystřihovánky velmi oblíbené a nejsou již jen prvkem folkloru. O tuto techniku se zajímají absolventi a profesoři uměleckých škol a univerzit, vytvářejí realistické výstřižky, často odkazující svými kompozicemi ke klasice čínské malby a grafiky.

Jedním z nostitelů této jedinečné tradice je okres Lan-ling (Lanling) ve městě Lin-i (Linyi) ve východní Číně v provincii Šan-tung (Shandong).

Staletí stará tradice

Tradice umění vystřihování z papíru v Číně může sahat až do 2. století našeho letopočtu, kdy Cai Lun, dvorní úředník z východní dynastie Han, vynalezl papír.

Poté, co byl povýšen do funkce ministra v roce 89, Cai zahájil výzkum technologie výroby papíru. V roce 105 představil císaři svůj vynález vyrobený z kůry stromů, zbytků konopí, hadrů, bambusu a starých rybářských sítí. Panovník ho odměnil zlatem a šlechtickým titulem. Před vynálezem papíru se v Číně psalo na bambusové desky (byly velmi objemné a těžké) nebo na hedvábí (to bylo velmi drahé).

Císař prohlásil technologii výroby papíru za státní tajemství, za jehož prozrazení hrozily přísné tresty. Toto nařízení bylo přísně dodržováno až do roku 751, kdy Arabové po vítězné bitvě na řece Talas zajali mimo jiné čínské řemeslníky. Od té chvíle se papír stal známým po celém světě a nahradil pergamen.

Papír byl znám dávno před vynálezem Cai Luny. V hrobkách čínských panovníků z doby před naším letopočtem byly nalezeny zbytky papíru rostlinného původu. Byl však nekvalitní. Byl vyroben z konopí, měl hrubou texturu a jeho nerovný povrch ho vylučoval jako psací materiál. Byl použit na balení. Cai Lunův vynález se vyznačoval hladkým povrchem a byl velmi efektivní a levný na výrobu.

Jak se papír stal dostupnějším, stalo se vystřihování z papíru jedním z nejdůležitějších typů čínského lidového umění. Později se tato forma umění rozšířila do dalších částí světa, přičemž různé regiony přijaly své vlastní kulturní styly.

Umělecká díla jsou obvykle vyrobena z červeného papíru, protože v čínské kultuře je červená spojována s oslavami a štěstím, ale používají se i jiné barvy.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *