Čínská ekonomika má v příštím roce více příležitostí než výzev

Čína zažije v příštím roce spíše příznivé než nepříznivé podmínky pro ekonomický rozvoj, protože se podle čínského představitele nadále kumulují pozitivní faktory podporující kvalitní rozvoj.

Čínský ekonomický rozvoj má stále obrovské příležitosti navzdory pomalému globálnímu růstu a nedostatečné domácí poptávce, řekl úředník Ústředního výboru pro finanční a hospodářské záležitosti.

Tyto poznámky zazněly, když země před týdnem uspořádala výroční konferenci Ústřední ekonomické práce, aby rozhodla o prioritách hospodářské práce v roce 2024.

Čína je domovem super velkého trhu s největším potenciálem na světě. Jak se sociální očekávání postupně zlepšuje, vysoké úspory pomohou zvýšit spotřebu a investice, řekl úředník.

Řada vládních politik včetně vydání 1 bilionu jüanů (přibližně 3,17 bilionu Kč) v dodatečných státních dluhopisech, snížení úrokových sazeb a poměrů povinných minimálních rezerv a snížení daní a poplatků bude i nadále platit v příštím roce, řekl.

„Vzhledem k tomu, že vláda příští rok zavede více politik, synergický efekt stávajících a nových politik bude spolupracovat na podpoře hospodářského oživení,“ řekl úředník.

Čína má dostatečný politický prostor pro posílení podpory měnové a fiskální politiky pro ekonomiku vzhledem k tomu, že spotřebitelské ceny jsou relativně nízké a úroveň dluhu centrální vlády není vysoká, dodal úředník.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *