Čína řídí globální opatření v oblasti klimatu ekonomickými řešeními

Čína je hybnou silou globálních opatření v oblasti klimatu, při podpoře obnovitelných zdrojů energie a příslušných investic, prohlásil slavný švýcarský ekolog během probíhající COP28 v Dubaji.

„Potřebujeme co nejlevnější obnovitelnou energii ze slunce, větru, biomasy, bioplynu, vodní energie, geotermální energie a tak dále. Musím říci, že velmi obdivuji všechnu práci čínských inovátorů a čínského průmyslu na výrobě této energie za nízkou cenu,“ řekl Bertrand Piccard, zakladatel a předseda Solar Impulse Foundation, agentuře Xinhua během COP28 neboli 28. zasedání Konference smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu.

„Existuje klimatická naléhavost, která je spojena s ekonomickým imperativem být efektivní, a řešení existují. Máme všechna řešení, která potřebujeme, abychom byli efektivní a snížili množství odpadu v každém sektoru,“ řekl.

Piccard je také sám dobrodruh. Spolu s Brianem Jonesem byl Piccard prvním, kdo v roce 1999 dokončil nepřetržitý let kolem zeměkoule v balonu s názvem Breitling Orbiter 3. Program OSN pro životní prostředí ho v roce 2012 označil za šampiona Země.

V roce 2016 dokončili Piccard a druhý pilot Andre Borschberg s letounem Solar Impulse vůbec první let na solární pohon na světě.

„Mým cílem je skutečně mít levnou energii, která je čistá pro svět. To je jediný způsob, jak zachránit svět,“ ocenil úsilí Číny v tomto ohledu.

Čína v průběhu let zvýšila své investice do obnovitelné energie, protože usiluje o nízkouhlíkový a zelený rozvoj.

Před třemi lety Čína na 75. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů oznámila svůj závazek dosáhnout vrcholu emisí CO2 do roku 2030 a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060.

Pokud jde o globální opatření v oblasti klimatu, Piccard řekl, že nejvyšší prioritou bude vytvoření fondu efektivity, který sdruží investory, kteří chápou, že „efektivita platí sama sebe“.

„Nyní máme 1600 ekonomicky ziskových řešení pro opatření v oblasti klimatu a ochrany životního prostředí,“ řekl Piccard o své nadaci, která se zavázala hledat řešení pro lepší ochranu životního prostředí finančně ziskovým způsobem.

Stejně důležité je překonat odpor vůči klimatickým opatřením, řekl. „Existuje ekonomický imperativ přestat plýtvat penězi na neefektivní a znečišťující věci, které lze modernizovat.“


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *