ADB zvyšuje výhled růstu Číny na rok 2023 na 5,2 procenta

Asijská rozvojová banka (ADB) zvýšila svou ekonomickou prognózu pro rozvíjející se ekonomiky v Asii a Tichomoří poté, co robustní domácí poptávka způsobila vyšší než očekávaný růst v ekonomikách, jako je Čína, uvedla nová zpráva ADB zveřejněná ve středu.

Asijský vývojový výhled z prosince 2023 předpovídá, že čínská ekonomika letos vzroste o 5,2 procenta ve srovnání s předchozí prognózou 4,9 procenta poté, co spotřeba domácností a veřejné investice ve třetím čtvrtletí podpořily růst.

Očekává se, že regionální ekonomika letos poroste o 4,9 procenta ve srovnání s předchozí prognózou 4,7 procenta v září. Výhled na příští rok zůstává na 4,8 procenta.

Výhled růstu pro Indii byl zvýšen na 6,7 ​​procenta z 6,3 procenta po rychlejší expanzi než se očekávalo v červenci až září, tažené dvouciferným růstem v tomto odvětví.

Zpráva uvádí, že aktualizace pro Čínu a Indii více než kompenzují snížení prognózy pro jihovýchodní Asii způsobené nevýrazným výkonem ve výrobním sektoru.

Výhled růstu pro jihovýchodní Asii v letošním roce byl snížen na 4,3 procenta ze 4,6 procenta kvůli slabé poptávce po exportu zpracovatelského průmyslu.

Výhled pro ekonomiky na Kavkaze a ve Střední Asii byl mírně zvýšen, zatímco projekce pro tichomořské ekonomiky se nezměnily.

Rizika pro výhled zahrnují trvale zvýšené úrokové sazby ve Spojených státech a dalších vyspělých ekonomikách, které by mohly přispět k finanční nestabilitě ve zranitelných ekonomikách v regionu, zejména těch s vysokým dluhem.

„Rozvíjející se Asie nadále roste silným tempem navzdory náročnému globálnímu prostředí,“ řekl hlavní ekonom ADB Albert Park.

„Inflace v regionu se také postupně dostává pod kontrolu. Stále však přetrvávají rizika, od zvýšených globálních úrokových sazeb po klimatické události, jako je El Nino. Vlády v Asii a Tichomoří musejí zůstat ostražité, aby zajistily, že jejich ekonomiky budou odolné a růst udržitelný,“ dodal Park.

Výhled inflace regionu pro letošní rok byl snížen na 3,5 procenta z dřívější projekce 3,6 procenta. Pro příští rok se očekává mírné zvýšení inflace na 3,6 procenta oproti předchozí prognóze 3,5 procenta.

Zpráva varovala, že potenciální narušení dodávek způsobené počasím El Nino nebo rusko-ukrajinským konfliktem by také mohlo znovu podnítit inflaci, zejména pokud jde o potraviny a energii.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *