Vzkvétající okamžitý maloobchod urychluje vývoj spotřeby

Kolik věcí by si člověk musel zabalit na týdenní dovolenou? Odpovědí pro rostoucí počet mladých čínských cestovatelů není nic jiného než mobilní telefon.

Na základě objednávky zadané na jedné z mnoha online nákupních platforem, jako je Meituan, pomocí mobilního telefonu, mohou být spotřebiteli doručeny například zubní kartáček, léky, pivo, instantní nudle a další položky denní potřeby přibližně za půl hodiny, součást populárního nákupního modelu známého jako okamžitý maloobchod nebo maloobchod na vyžádání.

„Čína možná není zemí s největším počtem obchodů se smíšeným zbožím v přepočtu na obyvatele, ale díky okamžitým maloobchodním službám dokáže mnohým nabídnout nejpohodlnější nepřetržité nakupování,“ řekl Xiao Kun, viceprezident společnosti Meituan a vedoucí obchodu s bleskovými nákupy e-commerce giganta, který uzavřel partnerství s více než 4600 maloobchodními řetězci a 370 000 obchody, aby nabídl související služby.

Okamžitý maloobchod, který se skládá z online objednávek, offline distribuce a rychlého doručení, se v Číně rychle rozvíjí, protože digitální spotřebitelé mají tendenci měnit peníze za čas kvůli své potřebě rychlosti.

„Okamžitý maloobchod je evoluční verzí online nakupování, která nejen splnila požadavky spotřebitelů, ale také vytvořila nové požadavky,“ řekl Pei Liang, šéf China Chain-Store & Franchise Association. „Je to ikonický model čtvrté maloobchodní revoluce.“

Tato rozvíjející se maloobchodní společnost si v posledních letech udržuje průměrné roční tempo růstu více než 50 procent, přičemž její velikost trhu v roce 2022 přesáhne 504 miliard jüanů (asi 1,58 bilionu Kč), uvádí zpráva ministerstva obchodu (MOC) .

Zpráva předpovídá, že do roku 2025 bude objem okamžitého maloobchodního trhu v Číně třikrát větší než v roce 2022. Rostoucí trh zajistil investice od předních čínských hráčů v oblasti elektronického obchodování.

JD.com v říjnu oznámil, že během pěti let posílí digitální maloobchodní transformaci více než 2 milionů čínských malých a středně velkých fyzických obchodů. Meituan používá drony k doručování okamžitých maloobchodních objednávek a odhaduje se, že obchody společnosti s bleskovými nákupy do roku 2026 překročí 400 miliard jüanů (asi 1,25 bilionu korun).

Mnoho většinou kamenných maloobchodních značek, lákaných přístupem k většímu počtu spotřebitelů, přijalo novou formu podnikání, aby uspokojilo měnící se preference čínských spotřebitelů ve spotřebě.

Francouzská kosmetická značka Sephora spustila okamžité maloobchodní služby ve všech svých offline obchodech v Číně. Během letošního festivalu Qixi neboli čínského Valentýna zaznamenal 1243procentní nárůst tržeb ve srovnání s běžným dnem o týden dříve, protože mnoho spotřebitelů zadávalo online objednávky kosmetiky jako dárky k svátku.

Čínský online maloobchodní objem vzrostl za prvních 10 měsíců tohoto roku o 11,2 procenta, mnohem rychleji než 6,9 procenta růstu celkového maloobchodního prodeje spotřebního zboží.

Rozvoj instantního maloobchodu pomůže urychlit digitální transformaci tradičního maloobchodního průmyslu, podnítí utrácení a vytvoří více pracovních míst, řekl Du Guochen, zástupce ředitele výzkumného institutu elektronického obchodu Čínské akademie mezinárodního obchodu a hospodářské spolupráce.

Čínská vláda podporuje okamžitý maloobchod mimo velká města. Odhalila plány na posílení okamžitých maloobchodních služeb v regionech na úrovni okresů a ve venkovských oblastech jako krok k podpoře spotřeby, která je klíčovým motorem druhé největší světové ekonomiky.

„Okamžitý maloobchod je jedním ze spotřebních vlaků doby a je poháněn nejen internetovými technologiemi, ale také zlepšením logistické infrastruktury a HDP na obyvatele v Číně,“ řekl senior viceprezident společnosti Meituan Wang Puzhong, který vede podniky s doručováním domů.

„Ve stejném duchu to znamená společné úsilí o další posun ve vývoji instantního maloobchodu,“ dodal Wang.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *