Spolupráce v oblasti zelených technologií přináší výhody partnerům na Hedvábné stezce

V čistírně odpadních vod v jihozápadní čínské obci Čchung-čching (Chongqing) rostou různé vodní rostliny, díky nimž to vypadá jako zahrada, přičemž se tam nešíří téměř žádný nepříjemný zápach.

„Máme prospěch z maďarské technologie čištění odpadních vod s reaktorem potravinového řetězce (FCR),“ řekl Qi Yujiang, technický ředitel čistírny odpadních vod na jezeře Cchaj-jün (Caiyun). „FCR využívá metabolismus mikroorganismů a vodních rostlin v ekosystému k degradaci znečišťujících látek v odpadních vodách.“

Technologie FCR do značné míry omezuje emise znečišťujících látek z čistíren odpadních vod, což snižuje negativní vliv na životní prostředí v dolním toku řeky Jang-c‘-ťiang.

„Závod byl uveden do provozu v květnu tohoto roku a jedná se o reprezentativní program vědecko-technické spolupráce mezi Čínou a Maďarskem,“ řekl Mei Huiling, ředitel Čínsko-maďarského centra pro transfer technologií v Čchung-čchingu, a dodal, že Čína společně s Maďarskem rozvinula řadu programů vědecké a technologické spolupráce v klíčových oblastech, jako je nízkouhlíkový vývoj, nové materiály a medicína.

„Zelený“, „nízkouhlíkový“ a „udržitelný“ byly mezi klíčovými slovy na první Konferenci o vědeckotechnické výměně na Hedvábné stezce, která se konala od pondělí do úterý v Čchung-čchingu a která odrážela odhodlání učinit zelenou určujícím prvkem spolupráce v rámci Iniciativy Hedvábné stezky (BRI).

Podle zprávy o rozvoji inovativní Hedvábné stezky zveřejněné na konferenci zahájila Čína Iniciativu pro partnerství pro zelený rozvoj na Hedvábné stezce ve spolupráci s více než 30 zeměmi a vytvořila Mezinárodní koalici zeleného rozvoje Iniciativy Hedvábné stezky s více než 40 zeměmi.

Mnoho zemí účastnících se BRI také těží z čínské technologie.

V Uzbekistánu funguje komplexní výrobní zařízení na výrobu chemických materiálů.

„Naše nezávisle vyvinutá technologie na výrobu acetylenu ze zemního plynu je čistší a s nízkým obsahem uhlíku,“ řekl Xie Quanbing, technik společnosti Sinopec Chongqing SVW Chemical Co., Ltd.

Uzbekistán má bohaté zdroje zemního plynu, ale postrádá špičkové technologie k jejich využití. Od uvedení projektu do provozu snížil Uzbekistán závislost na dovozu PVC a louhu a vytvořil nová pracovní místa, což má velký význam pro místní hospodářský rozvoj.

„Díky pokročilé technologii z Číny jsme vyrobili mnoho vysoce kvalitních chemických produktů. Přináší to nejen ekonomické zisky, ale také podporuje zelený rozvoj našeho průmyslu,“ řekl Kamoliddin Asadov, zástupce generálního ředitele výrobního komplexu PVC v Navoi.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *