Park voňavých kopců – klenot Pekingu

Park Siang-šan (Xiangshan), což znamená Park voňavých kopců, se nachází na severozápadním předměstí Pekingu. Zahrnuje zahradu Ťing-i (Jingyi – zahrada klidu) postavenou za dynastie Čching (1636–1912) a chrám Pi-jün (Biyun – chrám azurových mraků) postavený za dynastie Jüan (1271–1368) na místě datovaném do dynastie Tang (618–907).

Tisíciletý park, zasazený uprostřed zelených kopců, fascinuje návštěvníky mnoha přírodními, historickými a kulturními zajímavostmi.

Zvláštní přitažlivost oblasti Siang-šan se objevila v hlavním čase dynastie Tang a pokračovala do dynastií Liao (907–1125) a Jin (1115–1234). Za dynastií Jüan, Ming a Čching si zde císaři nechávali stavět vily a zahrady. Zahrada Ťing-i (Jingyi), postavená za vlády císaře Qianlonga v dynastii Čching, vynikla mezi zahradami císařských kopců v západním Pekingu té doby.

25. března 1949 se Ústřední výbor Komunistické strany Číny (KSČ a velitelství Čínské lidové osvobozenecké armády) v čele s Mao Ce-tungem přesunul do Siang-šanu. Zde vedla KSČ celý národ k vítězství ve válce o Osvobození a v nové demokratické revoluci byl Siang-šan také svědkem přechodu čínské revoluce z venkova do měst.

Pro veřejnost je zpřístupněno 168 hektarů parku. Vrcholek Siang-lu (Xianglu – vrchol kadidla), 575 metrů nad mořem, je hlavním vrcholem v parku.

Park Siang-šan je pokrytý obrovskou rozlohou stromů včetně více než 5800 starých a slavných stromů. Je to nejlepší místo v Pekingu, kde můžete pozorovat červené listy na konci podzimu.

V roce 2001 byl park prohlášen za malebnou oblast AAAA Čínskou národní správou cestovního ruchu a chrám Pi-jün se stal národním kulturním dědictvím. V roce 2019 byl památník Siang-šan ústředí Komunistické strany Číny jmenován národním místem pro vlastenecké vzdělávání a vila Šuang-čching (Shuangqing) se stala národním kulturním dědictvím.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *