Lithiová baterie schopná pracovat v extrémních mrazech a horku se představuje na čínském veletrhu

Na probíhajícím čínském veletrhu Hi-Tech Fair (CHTF) čínští vědci představili nově vyvinutou baterii, která může fungovat v extrémním chladu a horku.

Tato lithiová baterie může pracovat při minimální teplotě až minus 70 stupňů Celsia a může také fungovat při teplotě až 80 stupňů Celsia, podle jejího konstruktéra Jiang Chunlei, který je z Shenzhen Institutes of Advanced Technology (SIAT) Čínské akademie věd.

Jiangova skupina navrhla nový kompozitní anodový materiál na bázi hliníku a více elektrolytů používaných v různých scénářích, který je schopen výrazně rozšířit rozsah provozních teplot baterie.

Energetická hustota baterie je o 13 až 25 procent vyšší než u tradičních lithium-iontových baterií, což umožňuje dosáhnout delší životnosti baterie.

Baterie kromě toho prokázala vynikající výkon při rychlém nabíjení a lze ji plně nabít za 20 minut. Její cena je o 10 až 30 procent nižší než u baterií využívajících drahé katodové nanomateriály.

Baterie byla testována v demonstračním projektu distribuovaného skladování energie v severovýchodní Číně, řekl Jiang.

Očekává se, že tato baterie také vyřeší problém se sníženou životností baterií pro elektromobily v chladném zimním počasí, uvádí SIAT.

Pětidenní veletrh CHTF odstartoval ve středu v jihočínském technologickém centru Šen-čen (Shenzhen). Každoroční událost, která byla zahájena v roce 1999, je největším a nejvlivnějším veletrhem vědy a techniky v Číně.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *