Řemeslníci v Lin-mu ve východní Číně proměňují těsto v jemné umění

Třením, hnětením, kroucením a taháním vytvoří Li Tongzhong během několika sekund z hrudky těsta figurku jako živou. Děti, které se přijdou naučit této dovednosti, na něj hledí s úžasem a myslí si, že je kouzelník.

Je dědicem nehmotného kulturního dědictví výroby figurek z těsta, které sahá až do dynastie Han (202 př.nl – 220 n. l.). Řemeslné umění se předává po generace jako klíčová součást čínské kultury a lidového umění, představuje důležitý materiál pro studium čínské historie, archeologie, zvyků a sochařství.

V průběhu let se umělecká forma vyvinula do různých škol prezentovaných různými způsoby v různých regionech a jedním z regionů je okres Lin-mu (Linmu) v provincii Šan-tung (Shandong) ve východní Číně.

Řemeslníci v Lin-mu používají jako hlavní ingredienci lepkavou rýžovou mouku s různými pigmenty a vyrábějí realistické figurky pouze ručně a pomocí jednoduchých nástrojů. Jejich práce pokrývá širokou škálu tradičních témat včetně ptáků, zvířat, květin v kombinaci s kulturními prvky, jako jsou Opičí král a prasátko ze slavného čínského románu „Cesta na Západ“, Mu Guiying, legendární hrdinka z dynastie Song (960–1279) a hrdinové z „Romance tří království“, které dětem pomáhají dozvědět se o souvisejících historických příbězích.

Kraj přijal řadu opatření, aby se tradiční lidové umění dostalo blíže k místním lidem, jako je jeho propagace během tradičních festivalů, vystavování výrobků a figurek z těsta. Povzbuzuje řemeslníky, aby učili a podněcovali vášeň pro toto řemeslo mezi místními a podpořili rozvoj tohoto nehmotného kulturního dědictví.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *