Pyrografie tykve v Cao-čuang získává popularitu uprostřed rostoucí obliby tradiční kultury

Spolu s rostoucím nadšením pro tradiční čínskou kulturu přitahuje stále více pozornosti lidí z blízkého i vzdáleného okolí pyrografie tykve ve městě Cao-čuang (Zaozhuang) ve východní Číně v provincii Šan-tung (Shandong).

Pyrografie tykve jako typické nehmotné kulturní dědictví v Číně pochází z dynastie Han (202 př. n. l.–220 n. l.) a prosperovala v dynastii Čching (1644–1911), která se vyznačuje svou živostí a stereopsií ve zrakovém vnímání.

V místním studiu Wang Chao, dědice nehmotného kulturního dědictví v Cao-čuangu, jsou uspořádaně umístěny lahve tykví různých tvarů a velikostí a Wang na ně vypaluje živé postavy, rostliny, zvířata a hmyz páječkou jako perem a ohněm jako inkoustem.

Obecně platí, že díky jedinečné metodě vytváření vzorů pyrografií tykve nejsou tato umělecká díla replikovatelná a zvyšuje se jejich přitažlivost pro jejich milovníky. Před vypálením vzoru si umělci obvykle musejí pamatovat celé vzory a dokončit je bez váhání najednou, což vyžaduje nejen zkušenosti a dovednosti, ale také kombinaci čínských malířských technik, jako je skicování, pointování, barvení, mazání a obrysová kresba pro zobrazení bohatých barevných tónů.

Pyrografie z tykve v Cao-čuang v provincii Šan-tung, která je výjimečná z hlediska prezentace jak etnického stylu čínské malby, tak realistického efektu západních maleb, se dnes stala novou volbou pro lidi, jak vyjádřit svou osobnost.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *