Předávání nehmotného kulturního dědictví v okrese Ťü-nan ve východní Číně

Ručně vyšívané vložky do bot, tradiční lidové umění hluboce zakořeněné v místní kultuře okresu Ťü-nan (Junan) v provincii Šan-tung (Shandong) ve východní Číně, je současně řemeslem i volnočasovou aktivitou. I přes převahu strojově vyráběných vložek toto nehmotné kulturní dědictví přežilo díky obětavým jednotlivcům.

Wang Caihong, 57letá dědička této tradice, vyrábí vyšívané vložky do bot více než tři desetiletí. Vyrůstala pod vlivem starší generace a své dovednosti piluje od mládí. Její dílna, která se nachází na ulici Š‘-c‘-lu (Shizilu) v okrese Ťü-nan, je uznávána jako dílna nehmotného kulturního dědictví.

To, co odlišuje její vložky od ostatních, je zaměření na detaily a jedinečný estetický design. S bohatou paletou barev a složitými vzory její práce nejen zvyšují vizuální přitažlivost vložek, ale také zapouzdřují podstatu tradiční čínské kultury.

V průběhu let zvýšil okres Ťü-nan úsilí o propagaci této umělecké formy v širším měřítku, čímž podpořil místní cestovní ruch a umožnil více lidem ocenit toto nehmotné kulturní dědictví.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *