Objevení děl vyřezávaných z papíru v Lin-iv provincii Šan-tung

V domově Xiang Yuzhen, umělkyně v oblasti vyřezávání z papíru v okrese Lin-šu (Linshu), ve městě Lin-i (Linyi) v provincii Šan-tung (Shandong) ve východní Číně, je k vidění spousta děl vyřezávaných z papíru s důmyslným designem, krásnými tvary a elegantními styly, jako jsou okouzlující pivoňkové víly, pávi s bohatými ocasy, draci a straky.

Vyřezávání z papíru je tradiční čínské lidové umění, kdy se z červeného papíru vystřihují vzory pomocí nůžek nebo řezbářských nožů. Vytvořená díla se používají jako dekorace, které jsou přítomny po celé Číně jako nedílná součást lidových zvyků.

V roce 2009 bylo vyřezávání z papíru s tisíciletou historií v Číně zapsáno do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Xiang si vzpomněla, že její láska k vyřezávání z papíru začala v prvních letech její kariéry, když potřebovala vyzdobit třídy jako učitelka v mateřské škole. Již více než 40 let od té doby umělkyně neustále vyřezává svá díla s tématy od lidových slavností, historických příběhů, literárních narážek, mýtů a legend, operních postav až po zvířata v čínském zvěrokruhu, která jsou naplněna její vášní pro život a touhou po štěstí.

Na podporu nehmotného kulturního dědictví vyřezávaných z papíru zahajuje Xiang bezplatné školicí kurzy v kampusech a komunitách. Zapojila se také do bezplatných lekcí ve spolupráci s místním muzeem, aby předala know-how a dovednosti v oblasti vyřezávaní z papíru nadšencům do umění.


BRInfo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *